به گزارش افکارنیوز،

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) با سفرای فرانسه و بریتانیا و کاردار آلمان درباره تحولات پیرامون توافق هسته‌ای ایران (برجام) دیدار و گفت‌وگو کرد.

اخبار سیاسی_ بنا بر گزارش خبرگزاری «ریانووستی»، دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که دیدار امروز ریابکوف با مقامات اروپایی به ویژه در رابطه با نشست فوق‌العاده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با توافق هسته‌ای ایران صورت گرفته است.

طبق این بیانیه، معاون وزیر خارجه روسیه در این نشست تأکید کرد: «تشدید تلاش‌های جمعی تمام طرف‌های برجام از جمله ایران و کشورهای اروپایی به منظور حفظ این توافق و تضمین اجرای کامل آن مبتنی بر پایبندی تمامی طرف‌ها به تعهداتشان ضروری است».

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه به کارشکنی‌های آمریکا و تحریم‌های این کشور علیه ایران اشاره کرده و گفته است: «نقض سیستماتیک و اقدامات مختل‌کننده آمریکا در حال حاضر اصلی‌ترین چالش در اجرای مؤثر توافق هسته‌ای ایران است».

اروپا و تروئیکای متشکل از آلمان، فرانسه و بریتانیا امروز ضمن درخواست تشکیل فوری کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای ایران، «از تمام کشورهای طرف برجام» خواستند «تا مسؤولانه رفتار کرده و در کاهش تنش‌ها (پیرامون این توافق هسته‌ای) شریک باشند».

ایران روز یکشنبه هفته جاری (16 تیرماه)، همزمان با پایان یافتن مهلت ۶۰ روزه به کشورهای غربی برای عمل به تعهدات خود در برجام دومین گام برای کاستن از تعهدات خود ذیل این توافق را اعلام کرد.

ایران پس از خروج آمریکا از برجام یک‌سال به اروپایی‌ها برای ایجاد راهکارهای مناسب تجارت با ایران فرصت داد اما اروپا در عمل کاری از پیش نبرد. پس از یک‌سال صبر راهبردی، ایران در دو مرحله اعلام کرد که به سقف 300 کیلویی ذخایر اورانیوم و سطح غنی‌سازی ۳.۶۷ درصد پایبند نخواهد بود. کاهش تعهدات هسته‌ای ایران ذیل دو بند 26 و 36 برجام صورت می‌پذیرد و ناقض این توافق نیست.

از طرف دیگر، «فردریک دال» سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته (دوشنبه) عبور ایران از سطح غنی‌سازی 3.67 درصدی را تایید کرد.