اخبار سیاسی- کارشناسان معتقدند که ایران پس از توقیف نفتکش در جبل الطارق توسط انگلیسی ها باید پاسخ محکم و اقدامی متقابل را انجام دهند تا دیگر استعمار پیر جرات چنین تجاوزی نداشته باشد.

به گزارش افکارنیوز، سالک نماینده مجلس در واکنش به توقیف نفتکش گریس ۱ از سوی نیروهای انگلیسی در تنگه جبل الطارق، گفت: اقدام انگلیس با فرمان و دستور آمریکایی های خبیث انجام شده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متوقف کردن نفتکش حامل نفت کشورمان راهزنی و دزدی دریایی است، اظهار کرد: این اقدام نشان از عمق خصومت و دشمنی انگلیسی ها نسبت به انقلاب اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه انگلیس ی ها معروف به پیر استعمار هستند، افزود: بر این اساس با تحریک اسرائیلی ها و آمریکایی ها و بر خلاف معاهده های بین المللی اقدام به توقیف نفتکش گریس ۱ کردند.

 

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه صبر استراتژیک کشورمان در مواجه با رفتار غربی ها موجب شده آنها عصبانی شوند، ادامه داد: بر این اساس حتما پاسخ متقابل و لازم در زمان مناسب و قاطعانه داده خواهد شد.

سالک اعتقاد دارد تنگه هرمز در اختیار ایران است و این موضوع می تواند زمینه برداشتن اولین گام در مقابل اقدام انگلیسی ها در جبل الطارق باشد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تقابل به مثل یکی از گزینه های روی میز برای مواجهه با توقیف نفتکش گریس محسوب می شود، خاطرنشان کرد: تصور می کنم تلاش آمریکا مبتنی بر این است که اقدامی مانند راهزنی دریایی در جبل الطارق انجام شود تا  ایران را عصبانی کردن  و با بهانه تراشی زمینه افزایش فشار به کشورمان را فراهم کنند.

ادیانی دیگر نماینده مجلس نیز گفت: انگلیسی‌ها خلاف حقوق بین‌الملل و مغایر قوانین و حقوق دریاها نفتکش ایران را توقیف کرده است در حالی که این کشورها حق یا ماموریتی برای توقیف کشتی هیچ کشور دیگری را ندارند لذا این اقدام بریتانیا نوعی راه‌زنی دریایی است.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اقدام بریتانیا در توقیف نفتکش ایران با راه‌زن‌هایی دریایی که در آب‌های بین‌المللی لابی‌گری می‌کنند، تفاوت ندارد. با توجه به شواهد و قراین انگلیسی‌ها در این موضوع ملعبه دست آمریکا شدند و در زمین طراحی شده آمریکا عالما و عامدا علیه ایران و مجموعه حقوق بین‌الملل رفتار کردند.

وی افزود: این ماموریت نیابتی انگلیس از سوی آمریکا صورت گرفت زیرا آبرو و ابهت آمریکا در ماجرای سقوط پهپاد توسط موشک‌های دقیق ایران از بین رفت همچنین اقتدار آمریکا در حوزه فناوری‌های موشکی از بین رفته و شرمندگی برای آنها باقی مانده است. بنابراین انگلیس برای جبران آبروی از دست رفته آمریکا و انحراف رسانه‌های خبری دنیا از توجه به سقوط پهپاد آمریکا، دست به چنین اقدامی زدند.

ادیانی یادآور شد: توقیف نفتکش توسط استعمار پیر انگلیس بدون آمریکا صورت نگرفته است، آمریکا این بار ضربه به جمهوری اسلامی ایران را از سمت بریتانیا به نمایش گذاشت. بر اساس سیاست کلی جمهوری اسلالمی این بی ادبی‌ و حریم شکنی بدون پاسخ نخواهد ماند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: جمهوری اسلامی در زمان خود و به هنگام و به اقتضا بدون شک سیلی محکمی به انگلستان خواهد زد، این حق ملت ایران است و قطعا به بریتانیا اثبات خواهیم کرد که مزدی که از آمریکا می‌گیرند در برابر زیان و خسارات بین‌المللی و حقوقی ناچیز خواهد بود.

حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان نیز در یادداشتی نوشت: به وضوح می‌توان گفت دولت انگلیس با توقیف نفتکش ایران در پی آن بوده است که اقتدار نظامی ما را به چالش بکشد تا به زعم خود تحقیر آمریکا را که با انهدام پیشرفته‌ترین پهپاد جاسوسی آن صورت گرفته بود تا حدودی جبران کرده باشد. بنابراین تاخیر ما در پاسخ به این دزدی دریایی می‌تواند انگلیس را به هدف تبلیغاتی خود نزدیک کند، چرا که به یقین انگلیس نمی‌تواند نفتکش ایران را برای مدتی طولانی در توقیف نگه دارد و به خوبی می‌داند که دست ایران برای اقدام متقابل بسته نیست و رزمندگان اسلام انگشت بر ماشه ایستاده‌اند. اما اگر اقدام متقابل ما با تاخیر روبرو شود که تاکنون شده است، صورت مسئله این خواهد بود که انگلیس نفتکش ایران را توقیف کرده و سپس آزاد کرده است بی‌آنکه از جانب ایران با واکنشی روبرو شود! از این روی حفظ هیمنه و اقتدار جمهوری اسلامی در آن است که قبل از رفع توقیف از نفتکش خود، پاسخ سنگین و پشیمان‌کننده‌ای به دزدان دریایی انگلیس بدهد و این الگو را در جهان ثبت کند که ایران هیچ تعرض و تجاوزی را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

 

 ممکن است گفته شود که طی چند روز اخیر هیچ شناور انگلیسی از تنگه هرمز عبور نکرده و یا جرأت نزدیک شدن به آب‌های ساحلی کشورمان را نداشته است. این توضیح اگر هم واقعی باشد، فرمول یاد شده را به نفع ما تغییر نخواهد داد بلکه ماجرا کماکان اینگونه خواهد بود که ایران در مقابل توقیف غیر قانونی نفتکش خود هیچ واکنش مشابهی نشان نداده است، مگر اینکه رسما اعلام کنیم، تنگه هرمز را به روی کشتی‌های نفتکش و تجاری انگلیس بسته‌ایم و هر شناور انگلیسی را که به تنگه هرمز و آب‌های ساحلی کشورمان نزدیک شود، توقیف خواهیم کرد.

اینگونه است که باید قبل از رفع توقیف از نفتکش ایرانی دست به کار شد و فرصت انتقام از دزدان دریایی انگلیس را از دست نداده و در تاریخ ثبت کرد.