به گزارش افکارنیوز،

 «الکساندر شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش امروز در آغاز نشست وزرای اروپایی در جمع خبرنگاران به پرسش آنان درباره مسایلی که امروز در نشست مطرح می‌شود، پاسخ داد.

اخبار سیاسی- شالنبرگ درباره ایران گفت که موضوع اینستکس و ادامه مذاکره مطرح است. وی گفت: «به سیاست کاهش در برابر کاهش از جانب ایران نیاز نیست و این یعنی اینکه یک طرف از توافق هسته‌ای خارج شود و طرف دیگر هم غنی‌سازی اورانیوم را افزایش دهد. جهان به چنینی سیاستی نیاز ندارد.»

مسایل مربوط به ترکیه و پناهجویان دیگر مواردی بودند که شالنبرگ درباره آنها موضع‌گیری کرد.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال بعد از یک سال صبر برای جبران آثار ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد که به دلیل عدم تحقق وعده‌های کشورهای اروپایی، گام‌هایی را برای کاهش تعهد به توافق هسته‌ای برمی‌دارد. در گام نخست تعهد ایران به سقف ذخایر اورانیوم و آب سنگین تعلیق شد و در گام دوم نیز ایران غنای اورانیوم تولیدی را از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داد.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم امروز در جمع خبرنگاران گفت: «فکر می‌کنم نشست امروز، طولانی‌ترین نشست شورای وزیران در ۵ سال اخیر باشد. برنامه بسیار فشرده‌ای داریم. ابتدا با مبحث ایران آغاز می‌کنیم.»

وی افزود: «می‌خواهیم ببینیم که چطور می‌توان با همکاری کشورهای عضو و همچنین شرکای بین‌المللی خود، توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کنیم و تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد، همانگونه که آن‌ها تا همین چند هفته و چند روز پیش [پایبند] بودند.»