به گزارش افکارنیوز،

یک مقام ارشد روس که در هفته‌های اخیر بارها در انتقاد از مواضع ضدایرانی آمریکا و تاکید بر اهمیت برجام صحبت کرده و حتی یک جلسه پرسش و پاسخ آنلاین ترتیب داده بود، امروز (دوشنبه) در آستانه چهارسالگی توافق هسته‌ای ایران درباره احتمال فروپاشی آن اظهار نگرانی کرده است.

اخبار سیاسی- «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از قبیل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توییتری نوشت: «توافق (هسته‌ای) ایران در حالی وارد چهارمین سالگرد خود شده است که وضعیت آن خوب نیست. برخی باور دارند که توافق (برجام) تا پنجمین سالگرد خود دوام نخواهد آورد. آنها برای این باورشان دلایلی هم دارند».

این مقام روس افزود: «البته هنوز خیلی زود است که بیش از حد بدبین باشیم. طرف‌های باقی مانده در برجام قویا به این توافق متعهد هستند».

در پایان گفت‌و‌گوهای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (چهاردهم جولای ۲۰۱۵) بود که وزرای خارجه ایران، آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و چین با حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین از توافق نهایی بر سر برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک خبر دادند.

اظهارات اولیانوف در حالی مطرح شده که به دنبال تعلل‌های کشورهای باقی مانده در برجام به ویژه اروپایی‌ها در عمل به تعهدات وعده داده‌ شده آنها به ایران برای جبران خروج آمریکا از این توافق و تضمین مزایای اقتصادی آن برای ایران، گام‌های اول و دوم خود در زمینه کاهش تعهدات برجامی را برداشته و بر آمادگی برای برداشتن گام سوم تاکید کرده است.