به گزارش خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۱۷ اسفند) مجلس شورای اسلامی بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی را در دستور کار قرار دادند و ماده یک آن را با ۱۲۱ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع به تصویب رساندند.

براساس مصوبه مجلس و به موجب این قانون برای مقابله و جلوگیری از نقض مقررات و موازین حقوق بین‌الملل، اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند از اقدامات دولت‌های خارجی که مصونیت قضایی دولت جمهوری اسلامی ایران و یا مقامات رسمی آن را نقض نمایند، در دادگستری تهران اقامه دعوی کنند. در این صورت دادگاه مرجوع الیه مکلف است به عنوان عمل متقابل به دعاوی مذکور رسیدگی و طبق قانون، حکم مقتضی صادر نماید. فهرست دولت‌های مشمول عمل متقابل توسط وزارت امور خارجه تهیه و به قوه قضائیه اعلام می‌شود.

موارد موضوع این ماده عبارت است از:

الف - خسارات ناشی از هرگونه اقدام و فعالیت های دولت های خارجی در داخل یا خارج ایران که مغایر با حقوق بین الملل است و منجر به فوت یا صدمات بدنی یا روانی یا ضرر و زیان مالی اشخاص گردد.

ب - خسارات ناشی از اقدام و یا فعالیت‌های اشخاص یا گروه‌های تروریستی در داخل یا خارج ایران که دولت خارجی آنها را تشویق یا از آنها حمایت می نماید و یا اجازه اقامت یا تردد و یا فعالیت در قلمرو حاکمیت خود را به آنها می دهد و اقدامات مذکور منجر به فوت یا صدمات بدنی یا روانی یا ضرر و زیان مالی می شود.

- فهرست اشخاص یا گروههای تروریستی، توسط وزارت اطلاعات تهیه و به قوه قضائیه اعلام می شود.