به گزارش افکارنیوز،

 «استنلی جانسون»، پدر بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید انگلیس در گفت‌وگویی اختصاصی با شبکه «پرس‌تی‌وی» مدعی شد: من عاشق ایرانم، بوریس هم دانش تاریخی بالایی دارد، از نظر او ایران بسیار اهمیت دارد. بوریس هم عاشق ایران است.

اخبار سیاسی- پدر جانسون در حالی از «عشق» پسرش به ایران حرف می‌زند که بوریس جانسون دو هفته پیش از انتخاب‌شدن به عنوان نخست‌وزیر انگلیس بر «لزوم مهار رفتارهای مخرب» ایران و همراهی لندن با اقدامات ضدایرانی واشنگتن تأکید کرد.

به باور استنلی جانسون، نخست‌وزیر جدید انگلیس می‌تواند تنش توقیف نفتکش‌ها بین تهران و لندن را حل کند.

نفتکش استنا ایمپرو جمعه گذشته پس از نقض قوانین بین‌المللی دریایی و ورود به آب‌های کشورمان از سوی نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تنگه هرمز متوقف شد و با ۲۳ خدمه به سواحل بندر عباس منتقل شده و همچنان در این بندر است.

چند هفته پیش از این اقدام مقتدرانه سپاه، انگلیس یک نفتکش حامل نفت ایران را نزدیک جبل الطارق توقیف و ادعا کرد این نفتکش در حال حمل نفت برای سوریه بوده است. این اقدام غیرقانونی لندن با واکنش شدید مقامات ارشد کشورمان روبرو شد و تأکید کردند این اقدام خبیثانه  بی‌پاسخ نخواهد ماند.

بوریس جانسون روز سه‌شنبه با به دست آوردن ۹۲ هزار رای به عنوان رهبر جدید حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیر جدید انگلیس انتخاب شد. «جرمی هانت» وزیر خارجه فعلی و رقیب  جانسون در این رای‌گیری ۴۶ هزار رای را به خود اختصاص داد.

بوریس جانسون که ۵۵ سال سن دارد، از چهره‌های شناخته شده کارزار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است که در ماه ژوئیه سال گذشته میلادی به دنبال انتقاد از مواضع «ترزا می» در مذاکرات برکسیت، از سمت وزارت امور خارجه این کشور استعفا کرد. او به عنوان نخستین فرد اعلام کرد که وارد رقابت برای جانشینی «ترزا می» خواهد شد. محبوبیت بوریس جانسون در میان هواداران حزب محافظه‌کار بسیار بالا است.

جانسون در فاصله بین سال‌های ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) تا ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۵) شهردار لندن بود.

بوریس جانسون، رهبر جدید حزب حاکم محافظه‌کار و نخست‌وزیر جدید انگلیس، خروج این کشور از اتحادیه اروپا را برای سی و یکم اکتبر(نهم آبان ) وعده داد.

ترزا می‌ چندی پیش تحت فشار‌های فراوان از سوی اعضای ناراضی حزب خود با چشمانی اشک بار از سمتش به عنوان نخست‌وزیر انگلیس استعفا کرد؛ اما گفت تا زمان انتخاب یک جانشین در این سمت باقی خواهد ماند. وی از ریاست حزب محافظه کار انگلیس هم کناره‌گیری کرد. ترزا می‌ پس از اعلام استعفای خود گفت: هر کاری که می‌توانستم برای تحقق دموکراسی و دستیابی به توافق برکسیت انجام دادم. 

حجم ویدیو: 4.77M | مدت زمان ویدیو: 00:01:31