اخبار سیاسی- ماجرای مسئولان دو تابعیتی در یکی دو سال اخیر حساسیت های بسیاری را بر انگیخته و بسیاری از کارشناسان معتقدند تابعیت دوگانه می تواند زمینه نفوذ را فراهم کند.

به گزارش افکارنیوز، میرزایی نیکو از نمایندگان مجلس در خصوص افراد دو تابعیتی در حضورشان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و گفت: در انتخابات گذشته هیات‌های اجرایی و نظارت بر اساس نظرات خود نسبت به ثبت نام دو تابعیتی‌ها در انتخابات نمی‌پرداختند اما اینبار در قانون تصریح شد.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر اساس مصوبه کمیسیون افراد دارای تابعیت مضاعف دارند، نمی‌توانند کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی شوند. این اصلاح قانون همچنین تکلیف ایرانیانی که در سال‌های گذشته از دیگر کشورها برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام‌ می‌کردند را روشن کرد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی، افزود: ما می‌توانیم پایان اصلاحات انجام گرفته طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس، بیاوریم که برخی از مواد از جمله مصوبه مذکور که به سازمان رأی‌گیری و اجراییات وزارت کشور ضربه نمی‌زند، در انتخابات مجلس سال 98 مورد عنایت قرار بگیرد.

این در حالی است که موضوع حضور دو تابعیتی ها تنها به انتخابت مجلس ختم نمی شود بلکه در بخش های دیگر کشور نیز این افراد حضور دارند.

ابوترابی نماینده نجف آباد پیش از این با اشاره به اینکه چند نفر از مقامات مسئول کشور دو تابعیتی هستند،گفت: گروه تحقیق و تفحص از مجلس به این نتیجه رسیده است که 100 نفر از مقامات کشور یا دو تابعیتی هستند یا گرین کارت دارند.

وی افزود: از همه طیف های سیاسی کشوراعم از اصلاح طلب،اصولگرا و اعتدالگرا در این لیست صد نفره دو تابعیتی ها حضور دارند.

عضو فراکسیون ولایی مجلس تصریح کرد: متاسفانه مسئله دو تابعیتی ها یک معظل جدی برای کشور به شمار می روند، چرا که بهترین راه نفوذ دشمن در کشور همین افراد دوتابعیتی هستند.

نماینده مردم نجف آباد ادامه داد: قانون در رابطه با دو تابعیتی ها ضعیف عمل کرده است.

موضوع دو تابعیتی ها آنچان مهم بده که منتظری دادستان کل کشور قبلا گفته بود که این کشور ظرفیت فراوانی دارد اما نباید مدیریت آن در دست کسی باشد که بگوید ما می توانیم از افراد دوتابعیتی هم استفاده کنیم دو تابعیتی یعنی چه دوتابعیتی یعنی اینکه شخصی یک پایش در ایران است و پای دیگرش در کانادا، یک پایش در ایران است و یک پایش در آمریکا آنجا چه کار می‌کند آیا به او ماموریت می‌دهند نمی دهند ما نمی دانیم حداقل عقل اقتضا می کند این کار صورت نگیرد آقای محترمی که در جای مهمی تکیه زده اید و می خواهید گزینش کشور را مدیریت کنید قانون این موضوع را ممنوع کرده قانون نظام جمهوری اسلامی بلکه قانون مدنی، آن وقت ما بگوییم چه اشکال دارد برای امور اقتصادی از افراد دو تابعیتی استفاده کنیم.

منتظری تاکید کرد: آقای رئیس جمهور که ما برای شما به عنوان رئیس دستگاه عالی اجرایی کشور احترام قائلیم ملاحظه بفرمایید که این افراد چه گفتند و این موضوع مورد قبول شما است و در گزینش خود اجازه انتصاب افراد دوتابعیتی را می دهید.

دادستان کل کشور گفت: کسی که مسئول گزینش کشور شده و این حرف را می‌زند عقلا قابل قبول نمی‌دانیم و کار خلاف قانون انجام داده و حرف خلاف قانون می زند و من به عنوان دادستان کل قطعا این مسئله موضع‌گیری خواهم کرد مگر حقوق مردم مفت و مجانی به دست آمده که امروز مدیریت کشور در دست افرادی باشد که هیچ اطمینانی به آنها نیست؟

وی افزود: حواسمان جمع باشد مراقب باشیم در گفتارمان و در تصمیم گیری های ما حقوق مردم مسئله مهمی است این موضوع از مسائل حقوقی آن است چون جایی که اقدامی به شود که باعث تضییع حقوق عامه شود وظیفه دستگاه قضایی و قوه قضاییه است که به آن ورود کند.