به گزارش فارس، آیت الله حسین نوری همدانی پیش از ظهر امروز در دیدار با جمعی از فرماندهان و مدیران ردههای مختلف ناجا در سراسر کشور اظهار کرد: مسئله بصیرت در اسلام دارای جایگاه عظیمی است بنابراین اجرای طرحهای بصیرت افزایی در جوار حرم حضرت معصومه(س) تاثیر فراوانی خواهد داشت.

وی قم را خاستگاه انقلاب دانست و افزود: بر اساس برخی روایات در دوران آخرالزمان، صدای اسلام از قم به گوش تمام جهانیان خواهد رسید.

این مرجع تقلید با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) گفت: در آخرالزمان بساط علم در قم برقرار شده و کسی در زمین باقی نمی‌ماند که صدای اسلام ناب برخاسته از قم را نشنیده باشد.

وی ابراز کرد: بصیرت به معنای بینایی و بینش از طریق دل است و پیامبر اسلام(ص) نیز خود و پیروان خویش را دارای این خصلت می‌داند.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه قرآن کریم به کسانی که تمام گفتارها را می‌شوند و بهترین آنها را انتخاب می‌کنند، بشارت داده و آنها را صاحبان عقل و خرد می‌داند، افزود: نخستین مرحله بصیرت، شناخت زمان است و روایات فراوانی از اهل بیت(ع) در این باره وجود دارد.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: شناخت زمان شامل معرفت صحیح به افراد و حوادثبوده و لازم است که دقت فراوانی در این زمینه صورت گیرد.

وی با اشاره به موج بیداری اسلامی در کشورهای مختلف عرب گفت: این جریان در سراسر جهان گسترش یافته و اکنون کشورهای غربی اروپایی و حتی آمریکا نیز درگیر این مسئله شده‌اند به طوری که می‌توان جنبش وال استریت را نتیجه همین امر دانست.

آیت الله نوری همدانی ادامه داد: ریشه یابی و ارزیابی حوادثزمان نخستین علامت بصیرت است زیرا همه افراد باید فرزند زمان خویش باشند.

این مرجع تقلید دومین مرحله شناخت را معرفت به دوستان و دشمنان دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس روایتی از پیامبر اکرم(ص)، ایمان دارای محورهای زیادی است اما مهم‌ترین آنها این است که مسلمانان دوستان خدا را برای خدا دوست داشته و دشمنان خدا را نیز به همین دلیل دشمن بدارند.

وی افزود: سه طایفه در قرآن کریم به عنوان دشمن مومنین معرفی شده‌اند که نخستین گروه کفار هستند که از ابتدا مقابل اسلام ایستاده و مشکلاتی را ایجاد می‌کردند و دومین دسته نیز منافقین هستند که زبان حضور و غیاب آنها با یکدیگر متفاوت است بنابراین شناخت صحیح این گروه نیز اهمیت ویژه‌ای دارد و قرآن کریم نیز بر روی این مسئله تاکید کرده است.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به ساخت مسجد ضرار توسط منافقین با هدف ایجاد اختلاف در میان مسلمانان اظهار کرد: سومین دشمن مسلمانان، صهیونیست‌ها هستند زیرا قوم یهود از همان ابتدا در مقابل اسلام تسلیم نشده و مبارزه زیادی با اسلام انجام دادند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: روز گذشته نخست وزیر اسرائیل با مقامات آمریکایی دیدار کرده و آنها را تحریک به جنگ با ایران کرده است در حالی که از قدرت ایران غافل هستند.

وی اضافه کرد: ایران دارای مرزبانان و سربازان مقاومی است که در طول هشت سال جنگ تحمیلی در مقابل رژیم صدام و بیش از ۳۵ کشور جهان ایستادگی کردند.

وی با بیان اینکه میلیون‌ها نفر عاشق شهادت در ایران وجود دارد، افزود: بسیاری از افراد هستند که سن آنها در زمان جنگ کم بوده اما اکنون مخلصانه تقاضای شهادت از خداوند دارند.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که تمام گزینه‌ها را روی میز می‌داند اما به دلیل هراسی که در دل از دریادلان ایرانی دارد می‌گوید بهتر است از طریق دیپلماتیک مشکل خود را با جمهوری اسلامی حل کنیم.

این مرجع تقلید با تاکید بر ضرورت دشمن شناسی توسط همه مسلمانان گفت: در حال حاضر مسئله بحرین اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا آل خلیفه دشمن شیعیان است و به کشتار آنها می‌پردازد.

وی ادامه داد: مطالبی از امام خمینی(ره) در جلد ۱۹ دفتر تبیان در خصوص عربستان آمده و ایشان این منطقه را حجاز می‌نامد در حالی که خاندان آل سعود نام خود را روی این کشور گذاشته‌اند.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به حوزه‌های علمیه وهابی گفت: در این مراکز بغض اهل بیت(ع) را به طلاب می‌آموزند زیرا آنها ناصبی بوده و از ائمه اطهار کینه به دل دارند.

استاد حوزه علمیه قم سومین مرحله بصیرت را مجاهدت در راه حق دانست و خاطرنشان کرد: امروز جنگ نرم دشمنان علیه جمهوری اسلامی شدت گرفته و وظیفه ماست که در این عرصه نیز همانند دوران دفاع مقدس به مبارزه با مستکبران بپردازیم.

وی ادامه داد: بصیر یعنی بسیجی مخلصی که تنها در راه خدا و ولایت تلاش می‌کند ضمن اینکه ولایت مداری نیز از ویژگی‌های افرادی است که به دنبال بصیرت هستند.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه ولایت فقیه از ولایت ائمه اطهار(ع) منشاء می‌گیرد، گفت: در شرایط کنونی آیت‌الله خامنه‌ای سکان‌دار نظام اسلامی و عهده‌دار مقام ولایت است.

این مرجع تقلید حضور میلیونی مردم در انتخابات مجلس را نشانه ولایت مداری آنها دانست و افزود: امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی ایران را زمینه ساز ظهور امام زمان(عج) میدانست و امروز هم میبینیم که مستضعفان جهان در حال قدرت گرفتن بوده و مستکبرین نیز ضعیفتر میشوند.