به گزارش افکارنیوز،

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان ماده 5 طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با 167 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر در جلسه تصویب شد.

اخبار سیاسی- بر اساس ماده 5، در ماده 209 قانون عبارت «و آئین نامه داخلی در دستور کار خواهد گرفت.» حذف می شود و عبارت (با تاکید بر موضوع سوال مطرح شده بدون ارجاع به کمیسیون در اولین جلسه علنی اعلام وصول می شود) جایگزین می شود.

گفتنی است بر اساس اصلاح صورت گرفته ماده 209 آئین نامه داخلی مجلس به شرح زیر تغییر می کند: چنانچه در هر دوره مجلس، 3 بار با رأی اکثریت نمایندگان حاضر سوالات نمایندگان از هر وزیر وارد تشخیص داده شود طرح استیضاح وزیر در صورت رعایت مفاد اصل 89 قانون اساسی با تاکید بر موضوع سوالات مطرح شده بدون ارجاع به کمیسیون در اولین جلسه علنی اعلام وصول می شود.

لازم به ذکر است ماده 4 طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با رأی نمایندگان به کمیسیون ارجاع داده شد.

شایان ذکر است؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، وزرا را تنها یک بار مجاز به تعویق پاسخگویی به سوال نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی مجلس کردند.

بر این اسس، چنانچه نماینده یا نمایندگان سوال کننده ۴۸ ساعت قبل از زمان حضور وزیر درخواست تعویق بررسی سوال خود را مکتوب به کمیسیون ذی‌ربط ارائه کنند کمیسیون می‌تواند بررسی سوال را فقط برای یک بار حداکثر به مدت یک ماه به تعویق بیندازد.

در جلسه امروز همچنین مجلس «الزام دولت به معرفی تمام وزرای پیشنهادی» را به کمیسیون بازگرداند و همچنین با عدم حضور وزرا در کمیسیون با عذر موجه مخالفت کرد.