به گزارش افکارنیوز،

مراسم استقبال از این ناوگروه متشکل از ناو‌های موشک انداز پیکان و جوشن با حضور جواد جهانگیرزاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان و جمعی از کارکنان سفارت ایران، مقامات وزارت دفاع و مسوولان نیروی دریایی جمهوری آذربایجان در پایگاه نیروی دریایی این کشور در حومه باکو برگزار شد.

اخبار سیاسی_ مسابقات جام دریا - ۲۰۱۹ روز‌های ۱۴ تا ۲۴ مرداد ماه جاری با حضور ناوگروه ۴ کشور حاشیه دریای خزر از جمله جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان و جمهوری آذربایجان در آب‌های ساحلی این کشور برگزار می‌شود.

ناخدا یکم ستاد حسین حسنی مسوول و سرپرست هیئت اعزامی ایران به باکو در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اهمیت برگزاری این مسابقات بین المللی آن را از نظر تقویت تعاملات میان نیرو‌های دریایی کشور‌های حاشیه خزر مهم دانست.

وی مسابقات بین المللی جام دریا را در راستای تامین امنیت دریای خزر توسط کشور‌های حاشیه آن مهم خواند و گفت: جای بسی امیدواری است که همه کشور‌های حاشیه این دریا بتوانیم امنیت خزر را به طور کامل و بدون حضور بیگانگان برقرار کنیم.

حسنی اذعان کرد: مسابقات جام دریا - ۲۰۱۹ در باکو در ۶ رشته مختلف از جمله بقا در دریا، کنترل صدمات با سامانه کنترل صدمات آب گرفتگی، تیر اندازی به هدف هوایی، تیراندازی به هدف سطحی، مهارت‌های دریا و رفتن به بویه برگزار می‌شود.

ناطق باقراف معاون نیروی دریایی جمهوری آذربایجان نیز ضمن ابراز خرسندی از استقبال ناوگروه جمهوری اسلامی ایران در باکو، با اشاره به این که مسابقات جام دریا با حضور کشور‌های حاشیه خزر برای پنجمین سال است برگزار می‌شود، گفت: جمهوری آذربایجان در سه سال اخیر به طور متوالی میزبان این مسابقات بوده و دو رقابت قبلی در روسیه برگزار شده است.

باقراف اظهار کرد: مسابقات جام دریا – ۲۰۱۹ با حضور ۲ ناو از جمهوری آذرربایجان، ۲ ناو از جمهوری اسلامی ایران، ۳ ناو از روسیه و یک ناو از قزاقستان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این که جمهوری آذربایجان به عنوان کشور میزبان تلاش کرده است مسابقات جام دریا در سطح بالا برگزار شود، ابراز امیدواری کرد که این مسابقات به تقویت دوستی و برادری میان نیرو‌های دریایی کشور‌هایی حاشیه خزر کمک کند.