به گزارش افکارنیوز،

 «رافائل گروسی» از گزینه‌های اصلی مدیر کلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید گزارش‌دهی در مورد برنامه هسته‌ای ایران باید به دقت صورت گیرد.

اخبار سیاسی- این دیپلمات آرژانتینی که از نامزدهای جایگزینی « یوکیا آمانو » مدیر کل فقید دیدبان هسته‌ای سازمان ملل متحد است، در مصاحبه با نشریه «فایننشال تایمز»، گفته است که آژانس باید وضعیت برنامه هسته‌ای ایران را «آنگونه که هست» گزارش کند.

وی هرچند گفته گام‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای بحران قریب‌الوقوعی ایجاد نمی‌کند، اما این اقدامات را «موضوعی جدی» توصیف کرده که باید به نحوی «فوق‌العاده محتاطانه» به آن پرداخت تا تنش‌ها بیش از پیش تشدید نشود. گروسی افزود: «باید ثبات را بازگرداند.»

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه امسال همزمان با نخستین سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، اعلام کرد در راستای تلاش برای احیای حقوق ملت ایران و در پاسخ به عدم تحقق وعده‌های اتحادیه اروپا برای جبران خسارات ناشی از تحریم‌های واشنگتن، تهران گام‌هایی را در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای بر می‌دارد.

گروسی گفت با وجود گام‌هایی که ایران تاکنون برداشته، تهران هنوز با دستیابی به یک «گشایش»، یعنی رسیدن به توان ساخت سلاح اتمی، کمی بیش از یک سال فاصله دارد. 

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران همواره تأکید کرده است که خواهان دستیابی به این تسلیحات نیست و آن را خلاف منافع خود می‌داند.