به گزارش افکارنیوز،

«ن و القلم و ما یسطرون» قسم به قلم و آنچه بر آن می نویسد در قرآن از جانب خداوند متعال نشان از جایگاه رفیعی و حرمت و قداستی دارد که باید از آن حراست کرد. 17 مرداد ماه از راه رسید و باز هم روز خبرنگار ، روزی که یادآورتلاش ها و مجاهدت های قشری است که خود از خوب و بد جامعه و حوادث و رویدادها می نویسند و هر لحظه تکه ای از این اتفاق ها بر روح و جانشان اثر می گذارد.

خبرنگاران  و روزنامه نگاران و اهالی رسانه که جزء مظلوم ترین، سختکوش ترین و متعهد ترین اقشار جامعه هستند. روز خبرنگار باز هم بهانه ای می شود تا رسالت رسانه و کارکردش مورد ارزیابی قرار گیرد تا مشخص شود ناقلان خبر چه وظایف و تعهداتی بر دوش دارند و تا چه میزان در جامعه اثر گذارند.آیا تا به حال فکر کرده اید که اگر روزی خبری منتشر نشود و رسانه ای نباشد در جامعه امروز چه اتفاقی رخ می دهد؟رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای درباره وظایف مطبوعات و رسانه ها در سال 79 فرمودند: « برای مطبوعات سه وظیفه عمده قائلم: وظیفه نقد و نظارت، وظیفه اطلاع رسانی صادقانه و شفاف، وظیفه طرح و تبادل آراء و افکار در جامعه. معتقدم که آزادی قلم و بیان، حق مسلم مردم و مطبوعات است. در این هم هیچ تردیدی ندارم و این جزء اصول مصرحه قانون اساسی است. معتقدم اگر جامعه‌ای مطبوعات آزاد و دارای رشد و قلم‌های آزاد و فهمیده را از دست بدهد، خیلی چیزهای دیگر را هم از دست خواهد داد.

وجود مطبوعات آزاد، یکی از نشانه‌های رشد یک ملت و حقیقتا خودش هم مایه رشد است؛ یعنی از یک طرف رشد و آزادگی ملت، آن را به‌وجود می‌آورد؛ از طرف دیگر،آن هم به نوبه خود می‌تواند رشد ملت را افزایش دهد. البته معتقدم در کنار این ارزش، ارزش‌ها و حقایق دیگری هم وجود دارد که با آزادی مطبوعات و آزادی قلم، آن ارزش‌ها نباید پایمال شود. هنر بزرگ این است که کسی بتواند هم آزادی را حفظ کند، هم حقیقت را درک کند، هم مطبوعات آزاد داشته باشد، هم آن آسیب‌ها دامنش را نگیرد.

باید این‌گونه مشی کرد.»امروز با درک صحیح از سخنان رهبری معظم انقلاب و وظایفی که بر عهده رسانه ها نهاده اند از سویی هر مطبوعه و رسانه ای باید با اطلاع رسانی شفاف و نقد منصفانه و نظارت به سمت اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی حرکت کند و از سوی دیگر مسئولان باید راه را برای انجام وظیفه یک خبرنگار هموار تر کرده و مشکلات صنفی و معیشتی و ... او را نیز رفع کنند تا آزادانه بتواند در مسیر حق جویی و حق طلبی حرکت کند.  خبرنگاران و روزنامه نگاران هر روز و هر ساعت تولید تیتر می کنند تا ویترین تولیدات رسانه ای بدون ویترین نباشد اما هیچ گاه خودشان تیتر نمی شوند .

  مصطفی حسینی/مدیر مسئول سایت افکار نیوز