علی اصغر سلطانیه
نماینده ایران در سازمان ملل متحد بار دیگر اتهامات مبنی بر این‌که تهران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی تحت پوشش برنامه انرژی هسته‌ای خود است را رد کرد.
علی اصغر سلطانیه اتهامات اخیر مبنی بر فعالیت هسته‌ای ایران در یک مرکز نظامی را " مضحک " خواند.
شبکه پرس تی‌وی با نماینده ایران در سازمان ملل متحد مصاحبه‌ای را ترتیب داده است که متن آن در زیر می‌آید:

پرس تی‌وی: شما در سخنرانی امروز خود در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از گزارش این آژانس در مورد همکاری ایران با آژانس و دو بار سفر آن به تهران انتقاد کردید. مشکل این گزارش چه بود؟

سلطانیه: اگر بخواهم خیلی خلاصه بگویم، این گزارشی متوازن نبود. این گزارش تمام مسئله را نشان نمی‌دهد. به همین دلیل من تصمیم گرفتم که تمام تحولات در مورد دو دور مذاکرات در تهران و همچنین تاکیدی که ما در نشست وین داشتیم را گزارش دهم تا نشان دهم که زمانی که ما در حال مذاکره در وین قبل از دور دوم مذاکرات بودیم، فهرستی از توافقات را در دست داشتیم که توسط تیم آژانس رعایت نشده بود. در واقع مدیر کل آژانس به طور کلی از آن چشم پوشی کرده و به تیم آژانس دستور داد که به پرچین بروند؛ در حالی که این موضوع در دستور کار نبود؛ چرا که تیم آژانس تیم بازرسی نبود بلکه گروهی عالی رتبه از بخش حقوقی، سیاسی و فنی بودند که قرار بود وارد مذاکره بشوند.

به همین دلیل ما ناامید شدیم. من به شورای حکام آژانس و تمام کشورهای عضو اطلاع دادم که وضعیت واقعی با آن‌چه در گزارش مدیرکل آمده، متفاوت است.

و البته من به تمام کشورهای عضو و دبیرخانه آژانس هشدار دادم که با هوشیاری تمام از روند فعلی که نتیجه آن دادن یک امتیاز تاریخی از سوی ایران است، محافظت کنند. امتیازی که بر اساس آن ما تصمیم گرفتیم، به مسئله اتهامات در مورد بعد احتمالی نظامی رسیدگی کنیم.

بنابراین، من گفتم، مشروط بر این‌که ما با اختلاف‌سازی‌های بیشتر روبرو نشویم و مشروط بر این‌که دبیرخانه کار خود را به صورت حرفه‌ای و بدون دخالت تعداد کمی از اعضا مانند امریکا انجام دهد، ما آماده هستیم که به همکاری خود ادامه دهیم.

پرس تی‌وی: با وجود این‌که آن‌ها در سال ۲۰۰۵ میلادی دو بار از پرچین بازدید کردند، آیا برای این‌که از آن‌جا بازدید کنند، مدالیته‌ای نهایی شد؟

سلطانیه: این یکی دیگر از مسائلی است که سیاسی شده بود. در واقع، پرچین یکی از ۵ یا ۶ موردی بود که ما قصد داشتیم بعد از توافق بر سر مدالیته، در مورد آن صحبت کنیم.

بنابراین، همان‌طور که گفتم، این نوع بزرگن‌مایی‌ها و مطرح کردن آن‌ها و ایجاد هیاهو بر سر آن‌ها چیزی است که ما را ناامید کرده است و نشان می‌دهد که یا یک اشتباه در فعالیت‌های غیرحرفه‌ای دبیرخانه و مدیر کل رخ داده است یا نوعی دخالت سیاسی برای از بین بردن فضای مساعد صورت گرفته است.

با وجود این، من می‌خواهم بگویم که ما این را بارها و بارها گفته‌ایم. ما دسترسی را از دستور کار خارج نکردیم اما مشروط بر این‌که در مورد شرایط مرجع مذاکره کنیم و روی کار تمرکز کنیم. از اکنون به بعد، ما باید روی نهایی کردن مذاکرات در مورد مدالیته و روی‌کرد بعد از آن مذاکره کنیم و هرگونه درخواست از جانب آژانس را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مسئله دیگر که ما امروز در شورای حکام در مورد آن مذاکره کردیم و من آن را به عنوان یک مسئله جدی مطرح کردم، مسئله تهدید حمله نظامی از سوی رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران بود. من به قطعنامه ۵۳۳ سال ۱۹۹۰ در کنفرانس عمومی آژانس اشاره کردم.

بسیار مهم است که بینندگان گرامی شما به این حقیقت توجه داشته باشند که این قطعنامه درباره چیست و آن‌ها می‌توانند به سایت اینترنتی آژانس مراجعه کنند. این قطعنامه در حقیقت در ۱۹۹۰ توسط ایران پیشنهاد شد و خود من(در آن زمان) بودم که تنظیم شد. این قطعنامه می‌گوید هر گونه حمله‌ای به تاسیسات هسته‌ای هنگام نصب یا فعالیت(تاسیسات) یا تهدید به حمله نقض منشور سازمان ملل، اساسنامه آژانس و قوانین بین‌المللی است و شورای امنیت سازمان ملل باید فورا علیه آن اقدام کند.

بنابراین، این موضوعی که با آن مواجه هستیم به طور جدی نگران کننده است؛ سکوت شرم‌آور شورای امنیت سازمان ملل و شورای حکام آژانس. چرا که این نقض آشکار قطعنامه ۵۳۳ توسط رژیم صهیونیستی است که به طور پیوسته تهدید به حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران می‌کند. البته همه ما می‌دانیم که حمله به تاسیسات هسته‌ای در این قطعنامه خطر تشعشعاتی برای حتی فراتر از مرزها دارد و بنابراین این یک نگرانی جدی برای همه جامعه بین‌المللی است.

پرس تی‌وی: وقتی درباره این تهدیدهای رژیم اسراییل صحبت می‌کنید؛ البته این تهدیدها در گذشته هم صورت گرفته است؛ شاید باید بین این حقیقت تمایز قائل شد که آن‌ها درباره حمله به تاسیسات و تسهیلات اخیر ایران لفاظی می‌کنند. در این زمینه از سوی رژیم اسراییل تخلفی صورت گرفته است؟

سلطانیه: همان‌طور که گفتم، اسراییل نقاط تاریکی در تاریخ نقض قوانین و تجاوز دارد. همان طور که به خوبی به یاد دارید اسراییل به رآکتور عراق حمله کرد. بنابراین نشست عمومی آژانس در ۱۹۸۲ قطعنامه‌ای تصویب کرد و طبق بند ۱۹ اساسنامه(آژانس) اسراییل را از امتیاز و حق عضویت برای ۱۰ سال محروم کرد و من در این کنفرانس شرکت داشتم که امریکایی‌ها حتی تهدید کردند اگر هر گونه قطعنامه‌ای علیه اسراییل تصویب شود، از آژانس خارج می‌شود که معلوم شد یک بلوف بوده و امریکایی‌ها عقب نکشیدند، اما خوشبختانه این قطعنامه تدوین شد.

ما همچنین متوجه شدیم که در سال ۲۰۰۷ رژیم اسراییل به بهانه دروغین وجود یک رآکتور هسته‌ای به سوریه حمله کرد و این برای کشورهای غربی شرم‌آور است که به جای این که این حمله متجاوزانه به یک کشور قانونی را محکوم کنند، قطعنامه‌ای صادر کردند و شورای حکام موضوع سوریه را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع کرد.

ما در خصوص آژانس با یک وضع ناعادلانه و تاسف‌بار مواجه هستیم، اما خیلی افتخار می‌کنم و خشنودم که اعضای آژانس متحد هستند و بیش از پیش از این حقیقت آگاه هستند که امریکایی‌ها و برخی کشورهای غربی سعی دارند آژانس را به یک دیده‌بان سازمان ملل تغییر دهند و به نوعی اختیارات قانونی آژانس را تغییر دهند و در آن مداخله کنند. به خاطر همین بخشی که امروز توسط جنبش غیرمتعهدها توسط نماینده مصر در حمایت از ایران خوانده شد، برگ زرینی مربوط به فعالیت هسته‌ای ایران به شمار می‌رود و در حقیقت جنبش غیرمتعهدها به اصول متعهد است و ما به عنوان یک کشور عضو مراقب هستیم که برخی کشورها در آژانس مداخله نکنند.

این یک چالش واقعی است، اما ما تا به حال موفق شده‌ایم که نگذاریم موفق شوند. آن‌چه در واقع در زمینه موضوع ایران در شورای حکام رخ داد، یک شکست دیگر برای دیپلماسی امریکا بود که می‌خواستند قطعنامه دیگری علیه ایران داشته باشند، اما به خاطر همکاری فعال ما با آژانس و به خاطر دیپلماسی فعال ما نتوانستند آن‌چه می‌خواستند را با کار در پایتخت‌ها و لابی در وین طی دو ماه گذشته عملی کنند. بنابراین می‌خواهم بگویم که همه کشورهای عضو به ویژه جنبش غیرمتعهدها و ایران به طور نزدیک دارند با یکدیگر کار می‌کنند تا انتظارات جامعه بین‌الملل برآورده شود و امیدوارم مدیرکل(آژانس)، امروز پیام شورای حکام را دریافت کرده باشد و بیشتر بی‌طرفانه و کارشناسانه رفتار کند.

پرس تی‌وی: و در نهایت اگر بشود، می‌خواهیم به طور خلاصه درباره این موضوع و تحریم‌های مهندسی شده از سوی امریکا صحبت کنیم. شما به نکته جالبی اشاره کردید که آن‌ها نمی‌توانند سانتریفیوژها را تحریم کنند. فکر می‌کنید که این تحریم‌ها یا هر نوع تحریمی در آینده آن‌گونه که آن‌ها امیدوارند، ایران را به نوعی تعدیل در برنامه‌های(انرژی) هسته‌ای‌اش وادارد؟

سلطانیه: خب، من از آن‌جایی که هم با دستگاه دیپلماسی درگیر بوده‌ام و هم پیشینه کار با سازمان انرژی اتمی را دارم، مفتخرم که بگویم که دانشمندان هسته‌ای ما این توانایی را داشته‌اند تا هوشمندانه تک تک ۹۰ سانتریفیوژ را بسازند.

بنابراین، همان‌گون که در سخنان خود گفتم، در حقیقت تحریم‌ها به جای دستگاه‌های سانتریفیوژ، مردم را هدف قرار داده‌اند و به همین دلیل نه تحریم‌ها و نه حملات سایبری یا ترور دانشمندان هسته‌ای و تهدید تهاجم به تاسیسات هسته‌ای هیچ تاثیری بر فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای نخواهد گذاشت و ما هم‌چنان به برنامه‌های صلح‌آمیز اتمی خود ادامه خواهیم داد؛ چنین تحریم‌هایی فقط اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند.

من در بیانیه امروز خود گفتم، الان زمان آن است که همان کشورهای معدود، به‌ویژه امریکا حقیقت را به مردمشان بگویند، به مالیات‌دهندگان؛ و این که آن‌ها حقایق را منعکس نمی‌کنند.

همانگونه که در بیانیه به نقل از فرمایشات مقام معظم رهبری (حضرت آیتالله خامنهای) که اخیرا ایراد کردند آوردم، ایران به دنبال جنگافزار هستهای نیست. بنابراین این کشورها، تصمیمگیرندگان آنها، حقیقت را به مردمشان نگفتهاند. و الان زمان گفتن آن است. اگر به ده سال گذشته نگاه کنید، میبینید که به طور دائم گفته میشود که ایران تا دو ماه دیگر بمب اتمی خود را آزمایش میکند اما اثبات شده است که چنین چیزی اتفاق نیفتاد. ایران بهرغم تحریمها و فشارهای سیاسی از ان پی تی خارج نشد زیرا ما به عنوان یک کشور مسئولیتپذیر به قوانین بینالملل پایبندیم اما در عین حال در برابر فشارها سر خم نمیکنیم. بنابراین پیام ما بسیار روشن است. ما به فعالیتهای (صلحآمیز) هستهای خود بهویژه در بعد غنیسازی بی هیچ توقفی ادامه خواهیم داد. ما هیچگاه و هیچگاه فعالیتهای خود را به حالت تعلیق درنخواهیم آورد و همزمان به همکاری با آژانس بینالمللی اتمی نیز ادامه خواهیم داد. با توجه به ادعاها درباره ابعاد نظامی احتمالی و یا مطالعات، من امروز و همین اکنون اعلام میکنم که برای حلوفصل مسائل و اثبات اینکه فعالیتهای هستهای ما به طور تام اهداف صلحآمیز دارد، به همکاری با آژانس ادامه خواهیم داد.