به گزارش افکارنیوز،

غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان درباره توقیف نفتکش گریس_1  که به آدریان تغییر نام داده است، اظهار کرد:باتوجه به اینکه مقصد این کشتی سوریه نبود وقتی آنها گفتند که حاضر هستید بنویسید که مقصد آن سوریه نبوده است ما پاسخ دادیم که از اول هم همین مسئله را به شما تاکید کردیم که این کشتی به سمت سوریه نمی رود.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه در خصوص مقصد نفتکش « آدریان دریا » گفت: تعیین مقصد نفتکش و کشتی ها بر عهده دولت و مالک محموله است.

انصاری آزادی «آدریان دریا» را پیروزی قطعی برای ایران دانست و افزود:  با توجه به اینکه آبخور این کشتی ۲۲ و نیم متر بوده است و باتوجه به اینکه هیچ بندری در سوریه نمی‌تواند بالای ۲۰ متر کشتی را  بپذیرد، درنتیجه از نظر فنی مقصد این کشتی نمی‌توانسته سوریه باشد. در هر صورت دادگاه(جبل الطارق) هم به این نتیجه رسید که ادعای ایران در رابطه با مقصد کشتی درست بوده است و به همین دلیل هم دستور آزادی کشتی را صادر کرده است.

او در رابطه با نوع محموله نفتکش حامل نفت ایران گفت: محموله این نفتکش فرآورده بوده است نه نفت خام.همچنین باید تاکید کنم که این کشتی اجاره‌ای بوده و ایران فقط مالک محموله آن است. در نهایت هم با توجه به آب خور این کشتی و ابر نفتکش بودنش امری واضح  به شمارمی آید که نمی توانسته  از کانال سوئز عبور کند و قابلیت ورود به بنادر سوریه را نداشته است زیرا  تنها کشتی‌هایی امکان عبور از کانال سوئز را دارند که حداکثر آب خورشان ۲۰ متر باشد.

انصاری در خصوص تلاش‌های  آمریکا  مبنی بر ادامه توقیف نفتکش ایرانی خاطر نشان کرد: از نظر حقوقی توانستیم استدلال کنیم که این توقیف غیر قانونی بوده و در آخر دستور آزادی صادر شد. البته باید یادآوری کنم که ادعای آمریکایی‌ها روی محموله است و نه خود کشتی. آن‌ها بحث محموله را مطرح کردند و دادگاه هم این ادعا را نپذیرفت و امیدوار هستیم که فشار‌های بین المللی باعث نشود که از این پس هم تصمیمات غیر حقوقی گرفته و اعمال  شود.

معاون اقتصادی وزیر امور خارجه در خصوص تحریم کشتیرانی ازسوی آمریکا و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته شده ناخدا و خدمه این کشتی استعفا کرده اند،  خاطر نشان کرد: این تحریم از اول هم بوده است. درباره خدمه کشتی، به علت اینکه گروه خدمه کشتی مدت  زیادی روی آب  بوده اند طبیعی بود که این گروه باید عوض می‌شد؛ بنابراین درحال حاضر سازمان‌های ذیربط در حال آماده شدن برای فرستادن گروه جدید به این کشتی هستند تا «آدریان دریا» از آن منطقه خارج شود.