به گزارش افکارنیوز،

«اشتیاق بیگ» در مقاله ای با عنوان تبعات تنش ایران و آمریکا بر منطقه که روز چهارشنبه در روزنامه اردو زبان جنگ منتشر شد، افزود: آمریکایی ها تمام تلاش خود را برای توقیف مجدد نفت کش ایرانی کردند اما اقدامات آنان به جایی نرسید.

اخبار سیاسی- وی ادامه داد: اقدام دادگاه جبل الطارق برای رد درخواست واشنگتن و صدور دستور رفع توقیف نفتکش ایران، نشان دهنده پیروزی دیپلماسی جمهوری اسلامی است.

این ستون نویس پاکستانی اظهار داشت: تلاش بعدی آمریکا این است که در مسیر تردد کشتی های ایران و یا فروش نفت این کشور سنگ اندازی کند اما جمهوری اسلامی ایران پیش تر و به صورت علنی اعلام کرده است که اگر نفت ایران از منطقه خارج نشود نفت هیچ کشوری خارج نخواهد شد.

وی بیان کرد: برخورد ایران با نقض قوانین از سوی کشتی انگلیسی، مواضع محکم تهران را ثابت کرده و برای جهان روشن شد که ایران برای فروش نفت حاضر به هیچ مصالحه ای نیست.

کشتی آدریان دریا ۱ که پیش از این گریس ۱ نام داشت، حدود ۴۶ روز قبل توسط نیروهای انگلیسی در جبل‌الطارق با طرح این ادعا که تحریم‌های اتحادیه اروپا را نقض کرده است، توقیف شد. 

دادگاه عالی منطقه جبل‌الطارق روز پنجشنبه (۲۴ مرداد) طی حکمی دستور رفع توقیف آدریان دریا ۱ را صادر و اعلام کرد: دیگر دلیلی برای نگه داشتن این نفتکش وجود ندارد، اما مقام‌های آمریکایی تلاش کردند تا مانع از رفع توقیف «آدریان دریا ۱» شوند و خواستار جلوگیری از حرکت آن شدند.

سرانجام روز یکشنبه دادگاه عالی جبل‌الطارق با این درخواست آمریکا مخالفت و آن را رد کرد و با توجه به هماهنگی و آماده سازی کشتی «آدریان دریا ۱»، این نفتکش ایرانی روز دوشنبه از منطقه جبل الطارق خارج و وارد آبهای بین المللی شد.