به گزارش افکارنیوز،

لوان جاگاریان امروز دوشنبه در دیدار حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ریاست وی بر این کمیسیون را تبریک گفت و ضمن تسلیم پیام‌های تبریک همتایان وی در مجلس سنا و دومای دولتی روسیه، ابراز امیدواری کرد در دوره مسئولیت وی بر این کمیسیون، شاهد تعمیق هر چه بیشتر روابط پارلمانی فیمابین باشیم.

اخبار سیاسی_ وی در ادامه با اشاره به ملاقات‌ها و گفتگو‌های متعدد میان مقامات دولتی و پارلمانی روسیه و ایران اظهار داشت: گفتگو‌های مقامات و نمایندگان دو کشور در سطوح مختلف نشان دهنده سطح بالای روابط دوستانه و اهمیت تعمیق روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه برای دو طرف است.

سفیر فدراسیون روسیه در تهران افزود: در سطح پارلمانی هم ما شاهد روابط خوبی میان روسای مجالس، روسای کمیسیون‌های تخصصی و گروه‌های دوستی پارلمانی ایران و روسیه هستیم و از تداوم این گفتگو‌ها نیز استقبال می‌کنیم.

جاگاریان ضمن ابراز نارضایتی از سطح کنونی روابط اقتصادی و تجاری ایران و روسیه یادآور شد: میان دولت‌های دو کشور این توافق وجود دارد که سطح روابط اقتصادی دو کشور متناسب با ظرفیت‌های موجود نیست.

وی تصریح کرد: ما تسهیلات مختلفی را برای تجار ایرانی فراهم کرده‌ایم و تبادل هیات‌های زیادی میان تجار و بخش‌های خصوصی دو کشور نیز صورت گرفته است که امیدواریم به توافق نهایی رسیده و ما شاهد ارتقاء سطح مناسبات اقتصادی روسیه و ایران باشیم.

برای ارتقای روابط با روسیه آمادگی داریم

مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار بر اهمیت تقویت روابط و همکاری‌های پارلمانی ایران و روسیه تاکید کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد در تعامل با نمایندگان مجالس روسیه، سطح روابط دوستانه فیمابین را توسعه ببخشد.

وی همچنین ضمن ابراز رضایت از سطح روابط سیاسی و پارلمانی ایران و روسیه افزود: امیدوارم با همکاری مجالس دو کشور شاهد تسهیل و تسریع همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه نیز باشیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با اشاره به منافع مشترک ایران و روسیه در منطقه اظهار داشت: ایران و روسیه همکاری‌های خوبی در مبارزه با تروریسم در سوریه دارند و تداوم این همکاری‌ها تامین کننده منافع مشترک دو کشور خواهد بود.

ذوالنوری در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح جایگاه کشورمان در خلیج فارس گفت: امنیت خلیج فارس توسط کشور‌های منطقه تامین می‌شود و ورود کشور‌های خارجی به منطقه منجر به افزایش تنش‌ها خواهد شد.

وی بر اهمیت رژیم حقوقی دریای خزر و ضرورت اهتمام خاص کشور‌های حاشیه خرز نسبت به وضعیت زیست محیطی این منطقه تاکید کرد.