به گزارش افکارنیوز،

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (پنجشنبه) در سخنانی اعلام کرد این اتحادیه از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، از جمله برجام حمایت می‌کند.

اخبار سیاسی- موگرینی پیش از حضور در نشست وزرای خارجه و دفاع اتحادیه اروپا در هلسینکی، پایتخت فنلاند گفت: ما همیشه با احترام کامل از سوی تمامی طرف‌ها، از قطعنامه‌های شورای امنیت از جمله برجام حمایت می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اتحادیه اروپا از گفت‌وگو‌ها میان آمریکا و تهران حمایت می‌کند؛ به شرط آنکه توافق هسته‌ای کنونی با ایران حفظ شود.

فدریکا موگرینی همچنین تصریح کرد: ما همیشه حامی گفت‌وگو‌ بوده‌ایم. هر زمان افراد بیشتری با یکدیگر مذاکره می‌کنند، فهمشان از یکدیگر بر اساس احترام بهتر می‌شود. اول از همه و در درجه نخست، آنچه که وجود دارد، باید حفظ شود؛ خصوصا قرارداد سال ۲۰۱۵ که به طور رسمی با نام «برنامه جامع اقدام مشترک» و یا «برجام» شناخته می‌شود.

اتحادیه اروپا با وجود آنکه به وظایف خود طبق برجام عمل نکرده، اما مدعی است تلاش دارد از فروپاشی کامل این توافق جلوگیری کرده و ادعا می‌کند این، بهترین راه برای متوقف کردن ایران از توسعه بمب هسته‌ای است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت پارسال به صورت یکجانبه و بدون دلیل خاصی از برجام که مورد تأیید جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل بود خارج شد و اعلام کرد کارزار فشار حداکثری علیه ایران را به راه خواهد انداخت تا صادرات نفت تهران را به صفر برساند و آن را مجبور کند بار دیگر به میز مذاکره بیاید تا «توافق بهتری» برای آمریکا رقم بخورد.

هم‌اکنون بسیاری از تحلیل‌گران و ناظران سیاسی بر این باورند که ترامپ برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده و خارج‌شدن از بن‌بست کنونی (حاصل از خروج از برجام) و شکنندگی متحدان خاورمیانه‌ای واشنگتن در برابر قدرت منطقه‌ای ایران نیاز به «عکس یادگاری» با مقامات ایرانی دارد، اما ایران با رد نمایش عوام‌فریبانه تمایل ترامپ برای گفت‌وگو  تأکید کرده هر گونه مذاکره و دیدار مشروط به جبران منافع ایران در برجام است.