به گزارش افکارنیوز،

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیش از ترک مسکو در تشریح رایزنی هایش در روسیه با اشاره به حضور «رضا اردکانیان» وزیر نیرو در این سفر و رایزنی های صورت گرفته، عنوان کرد:

اخبار سیاسی- بیشتر زحمت را رئیس کمیسیون  مشترک (اردکانیان) کشید، من هم با آقای لاوروف درباره روابط دوجانبه و اقداماتی که برای گسترش روابط دوجانبه باید صورت بگیرد، صحبت کردیم.

محمد جواد ظریف افزود: با توجه به تحرکات آمریکایی ها، درباره افغانستان صحبت کردیم علاوه بر آن درباره منطقه، یمن، و خلیج فارس گفتگو کردیم و مجموعا در این مقطع، سفر بسیار ضروری و مهم بود. در همه زمینه ها دیدگاه های مشترکی داریم و نیاز به کار مشترک است.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: معتقدم هماهنگی هایی که در این سفر هم در حوزه برجام و هم در حوزه منطقه ای انجام شد، به نفع صلح  وامنیت منطقه است.

وزیر امور خارجه ایران شب گذشته در رأس هیأتی سیاسی و به همراه اردکانیان به مسکو و امروز با لاوروف دیدار و پس از آن در نشست خبری مشترک به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی شب گذشته گفته بود که روس ها را در جریان گفتگوها با فرانسوی ها قرار خواهد داد همانگونه که چینی ها را در سفرش به پکن در جریان این گفتگوها قرار داده بود.

ظریف اردیبهشت ماه و همزمان با اعلام تصمیم ایران در کاهش تعهدات برجامی در مسکو با لاوروف دیدار کرده بود. سفر امروز ظریف نیز در آستانه ورود ایران به گام سوم کاهش تعهدات (14 شهریور) انجام شده است.