به گزارش افکارنیوز،

 جلسه بررسی صلاحیت آقایان محسن حاجی میرزایی و علی اصغر مونسان برای تصدی وزارت آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اخذ رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی با دفاع روحانی از وزرای پیشنهادی آغاز شد.

اخبار سیاسی-​ سه ماهی است که وزارت آموزش و پرورش بدون وزیر و با سرپرستی «سیدجواد حسینی» اداره می‌شود. او کسی بود که از همان روزهای اول به‌عنوان یک گزینه جدی برای وزارت آموزش و پرورش معرفی می‌شد، اما به یکباره ورق برگشت و نام‌های جدیدی به میان آمد و در نهایت چهارم شهریور ماه بود که رئیس جمهوری محسن حاجی میرزایی را به‌ عنوان گزینه دولت به مجلس معرفی کرد. محسن حاجی میرزایی دبیر هیأت دولت است و در کارنامه کاریش قائم‌مقامی سازمان نهضت سوادآموزی هم به چشم می‌خورد.

«علی اصغر مونسان» سرپرست وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز به عنوان وزیر پیشنهادی وزارتخانه میراث فرهنگی و گردشگری معرفی شد.

مونسان همچنین آخرین رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیش از انحلال آن بود. او پیش از آن عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بوده‌است.

سرانجام امروز (سه شنبه) جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی  بررسی صلاحیت علی اصغر مونسان برای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین بررسی صلاحیت حاجی‌میرزایی برای وزارت آموزش و پرورش آغاز شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی به همراه مونسان و حاجی میرزایی در صحن مجلس حضور پیدا کردند.

رئیس جمهور در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی به مدت نیم ساعت فرصت دفاع از وزرای پیشنهادی خود را خواهد داشت.

چه کسانی با روحانی به مجلس آمدند + اسامی

امروز تعدادی از اعضای کابینه رئیس‌جمهور را برای حضور در مجلس همراهی کردند.

در این جلسه محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور، دولت را همراهی می‌کنند.


روحانی: هیچ تصمیمی برای مذاکره ۲ جانبه با آمریکا نداریم/ در این شش سال عصبانیت حاجی میرزایی را ندیدیم

حجت الاسلام حسن روحانی در نشست علنی امروز مجلس و در معرفی وزرای پیشنهادی خود برای وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و گردشگری گفت: آموزش و پرورش جزء وزارتخانه‌هایی است که یک مقدار پیچ و خم‌های بیشتری دارد و می‌بایست از این پیچ و خم‌ها عبور می‌کردیم. برای آموزش و پرورش ۹ نفر را در ذهن داشتیم که در مجموع به جناب آقای حاجی میرزایی رسیدیم. ایشان یک مزایای ویژه خودش را دارد که شاید اگر وزیر دیگری بود این مزایا را نداشت. در خصوص خلق و خو و ادب یک انسان فوق‌العاده‌ای است و در این ۶ سال عصبانیت ایشان را تجربه نکردیم. 

مخالفان محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

حاجی میرزایی ۲۰ سال از آموزش و پرورش دور بوده است

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس در مخالفت با محسن حاجی‌میرزایی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: معلمی شغل انبیاء است و اولین آیه قرآن کریم خطاب به پیامبر می‌گوید بخوان و پیامبر گفته از گهواره تا گور دانش بجوی.

وی ادامه داد: یک نفر که می‌خواهد وزیر آموزش و پرورش شود، باید شخصیت ملی، فریادگر و شخصیت جذاب ملی باشد. ما تا امروز نسبت به معیشت فرهنگیان ارزان فروشی کردیم. آنها در انجام رسالت هیچگاه ارزان فروشی نکردند. ساده‌ترین مسیر را دولت انتخاب کرده است. فقط اعضای دفتر رئیس‌جمهور باید وزیر شوند. وزیر پیشنهادی ۲۰ سال از آموزش و پرورش دور بودند. آقای حاجی میرزایی شما از بدنه آموزش و پرورش نیستید و انتخاب شما انتخاب سیاسی است. 

آموزش و پرورش اولویت دهم رئیس جمهور هم نیست

محمود نگهبان سلامی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در مخالفت با وی، گفت: خداوند را شاهد میگیرم آنچه بیان می کنم از روی غرض شخصی نیست بلکه به عنوان متخصص و دکتری تعلیم و تربیت و با سابقه دو دوره حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات و بیش از 20 سال تجربه در حوزه آموزش و پرورش مطالب خود را بیان می کنم. 


آقای حاجی‌میرزایی آیا با اختیارات کامل آمده‌اید؟

محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: آقای حاجی‌میرزایی آیا با اختیارات کامل آمده‌اید؟ قبل شما نیز وزرای قبلی برنامه‌های مدونی را ارئه دادند اما چرا این برنامه عملیاتی نشد و چرا در نقطه شروع پایان یافت؟ نظام رتبه‌بندی معلمان و مشکلات نظام آموزشی و ده‌ها موضوع دیگر که می‌دانید هیچ کدام عملیاتی نشد. اینجا بفرمایید آیا دولت به شما اختیار داده است؟ 

موافقان محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

حاجی میرزایی آموزش و پرورش را می‌شناسد

حمید بنایی عضو کمیسیون عمران مجلس در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در موافقت با محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، گفت: آقای حاجی میرزایی در چند روز گذشته در کمیسیون و فراکسیون های مختلف برنامه های خوبی را برای حفظ جایگاه آموزش و پرورش ارائه دادند، نمایندگان نیز از وی خواستند تا آموزش و پرورش را درگیر مسائل سیاسی و حزبی نکند. 

حاجی میرزایی پاکدست است، نه جاه‌طلب

سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران در مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: امروز که رئیس جمهوری، حاجی میرزایی را برای تصدی آموزش و پرورش معرفی کرد باید مطرح کنم که وی دارای سابقه طولانی در نظام آموزشی کشور است و با دولت همکاری داشته و عضو شورای معاونان و معلمان بوده است. 

"حاجی ‌میرزایی" وزیر آموزش و پرورش شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور «محسن حاجی میرزایی» بر مسند وزارت آموزش و پرورش موافقت کردند.

"مونسان"وزیر میراث فرهنگی و گردشگری شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور "علی اصغر مونسان " بر مسند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موافقت کردند.