به گزارش افکارنیوز،

علی اصغر مونسان وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جلسه رأی اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی دولت، با تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع) ، گفت: از نگاه خوب نمایندگان مردم و تدبیر که برای ارتقای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به وزراتخانه اندیشیدند تشکر می‌کنم. با توجه به مسئولیت‌های وسیع این وزارتخانه و تنوع مسئولیت‌ها، امکان اینکه این مجموعه با سازمان اداره شود وجود نداشت.

اخبار سیاسی- موسوی لارگانی: نگاه "مونسان" در توسعه گردشگری معطوف به بخش خصوصی است

سلحشوری:تعدادی از مدیران منصوب مونسان در سازمان گردشگری تحت تعقیب قضایی هستند

روحانی در مجلس: هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم/به پیشنهاد مذاکره پاسخ منفی دادیم

حاشیه از رای اعتماد به وزرا|"روحانی" از مجلس "در رفت"/دکان رئیس‌جمهور در پارلمان

وی افزود: امروز که با پیشنهاد رئیس‌جمهور محترم و طی مراحل قانونی در پیشگاه نمایندگان مردم هستم، معتقدم که تعامل دولت و مجلس بسیار کارگشاست. اگر تقدیر الهی بر این باشد که بنده با دست منتخبان مردم به عنوان وزیر دولت 12 انتخاب شود،  امیددارم که حرکت جهادی و نیت الهی را سرلوحه کار خود قرار داده و با با استفاده از پتانسیل‌های موجود در این وزارتخانه سوی اهداف مدنظر پیش برویم .

وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: باید بدانیم که در آینده‌ای نه چندان دور نرم‌افزارها صنایع را خواهند بلعید و شرکت‌های خدمات‌دهنده که امروز شاید مالک انبوهی از دارایی‌های فیزیکی هستند در آینده تبدیل به یک نرم افزار خواهند شد. 80 درصد شغل‌ها تا 20 سال آینده دیگر وجود نخواهند داشت و ایده‌هایی که در قرن 20 هستند در قرن 21 از بین می‌روند.

مونسان اظهار داشت: در سال 1950 میلادی 25 میلوین گردشگر در دنیا به سفر رفتند و حال این عدد به  یک میلیارد و 400 میلیون نفر رسیده و پیش‌بینی می‌شود این عدد در آینده حدود 4 برابر شود. آنچه اهمیت دارد این است که تنها کسب و کاری که در آینده رشد خواهد کرد صنعت گردشگری است.

وی خطاب به نمایندگان گفت: امروز سخن از وزارتخانه‌ای است که ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دارد. حفاظت از بناهای مهم تاریخی و آداب و سنن یعنی میراث فرهنگی ملموس و غیر ملموس ایران که از وظایف این وزارتخانه است. حفاظت از هنرهای سنتی کشور، معرفی فرهنگ ناب ایرانی-اسلامی کشورمان به دنیا، نشان دادن چهره واقعی ملت بزرگ ایران به دنیا نیز از دیگر وظایف این وزارتخانه است.

وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت گردشگری گفت: 100 درصد گردشگران خارجی که به ایران می‌آیند، پس از سفر به کشورمان سفیران ایران خواهند بود و با واقعیت‌های کشور آشنا می‌شوند.

مونسان همچنین ایجاد فضای امیدبخش و با نشاط از طریق گردشگری حلال و در چارچوب دین مبین اسلام را از دیگر وظایف این وزارتخانه دانست.

وی گفت: گردشگری در جایگاه اقتصادی سوم دنیاست و با توجه به ویژگی‌های آن، این صنعت می‌تواند با جذب سرمایه‌گذاری مشکلات ایجاد اشتغال در کشور را حل کند و این حوزه دربرگیرنده ساخت پروژه‌های بزرگ گردشگری مانند هتل‌های 5 ستاره  تا کسب و کارهای کوچک است. یک نمونه از نقش محرک اقتصادی این وزارتخانه را در ایام نوروز می‌بینیم که تحرک جدی در اقتصاد کشور ایجاد می‌شود. ایران به واسطه ظرفیت‌های بی‌نظیر تاریخی و فرهنگی و اماکن و بناهای دینی و حدود 600 موزه فعال و همچنین ظرفیت‌های طبیعی جزو 10 کشور پر ظرفیت جهان دسته‌بندی شده است.

وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت گردشگری اظهار داشت: علیرغم مشکلاتی که به واسطه تحریم‌ها به وجود آمد و کاهش پروازهای مستقیم، تنش‌های منطقه‌ای که بر گردشگری تائیرگذار است، با تدابیری که در سازمان میراث فرهنگی اندیشیده شد، مانند لغو روادید با کشورهای هدف و تبلیغات وسیع در فضای مجازی اثرات مضر تحریم کاهش پیدا کرد. مثلا کشور عمان در 4 ماه سال گذشته حدود 8000 گردشگر عمانی به کشور ما آمدند، البته بعضی از آنان برای توریست سلامت به ایران سفر می‌کنند، امسال نشبت به مدت مشابه بعد از لغو روادید این عدد به 80هزار نفر رسیده است.

مونسان افزود: در پروژه‌های گردشگری بالغ بر 200 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است که تلاش می‌کنیم 70 درصد آن را تا پایان سال به نتیجه برسانیم. در این دولت  1/8 میلیادر دلار جذب سرمایه‌گذاری ثبت شده و مجموع فعالیت‌های انجام شده موجب ایجاد 300 هزار شغل در کشور شده است. در قالب بوم‌گردی‌ها اجازه دادیم تا هرکس با اندک سرمایه بتواند فضای کسب و کار برای خود ایجاد کنند و این یعنی عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه ثروت.

وی خاطر نشان کرد: صنایع دستی به اقتصاد کشور کمک کرده و بیش از 289 میلیون دلار از صادرات مبادی گمرگی و برآورد می‌شود و همچنین 300 میلیون دلار نیز به صورت چمدانی انجام شده است. کسب رتبه اول جهانی در ثبت شهرهای جهانی در دنیا در سال گذشته انجام شده که از کارهای مهم این سازمان است. با تلاش‌های انجام شده بعد از 5 سال، بیمه هنرمندان را شروع کردیم و ادامه خواهیم داد.

وزیر پیشنهادی رای تصادی وزارت گردشگری تصریح کرد: اخذ 8 نشان جغرافیای بین المللی نشان از عمق نفوذ ما در محافل بین المللی دارد که جایگاه ما در این حوزه ارتقا پیدا کرده است. در حوزه میراث فرهنگی با توجه به ماهیت عمرانی آن، این حوزه نقش اقتصادی هم ایفا کرده، به واسطه کارگربر و استادکاربر در پروژه‌های عمرانی برای کشور ایجاد اشتغال کردیم. ثبت 5 اثر در فهرست جهانی با رویکرد زنجیره‌ای انجام شد در حالیکه ما سالی یک سهمیه ثبت جهانی داریم و با حرکت نوآورانه توانستیم به عنوان مثال جنگل‌های هیرکانی را ثبت کردیم که 5 استان را در بر می‌گیرد.