«لئون پانه‌تا» در مصاحبه با یک شبکه خبری آمریکایی در مورد روابط ایران و آمریکا گفت: فکر می کنم، کلید این مذاکرات در دست «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه است، که برای فراهم آوردن فرصت مذاکرات میان تهران و واشنگتن تلاش می کند. او توانایی باقی ماندن در توافق هسته ای با ایران ( برجام ) را همراه با کشورهایی نظیر بریتانیا، آلمان، روسیه و چین دارا است.»

اخبار سیاسی- وی افزود: فکر نمی کنم این (مذاکرات) بین «دونالد ترامپ » رئیس جمهوری آمریکا و سران ایران رخ دهد، زیرا هر دو بر سر موضع خود ایستاده‌اند و نمی خواهند حرکتی انجام دهند تا راه را برای مذاکرات دوجانبه هموار سازند.

رییس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) افزود: معتقدم کلید مذاکرات، تلاش این کشورها برای هموار ساختن و ادامه راه مذاکرات با ایران در مورد موضوعاتی است که برای رئیس جمهوری آمریکا نگران کننده است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اردیبهشت سال 2018 با اعلام خروح رسمی از برجام، در چارچوب «فشار حداکثری» تحریم های های علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرد.

اما ایران و سایر طرف های برجام بر لزوم پایبندی به این توافق و حق ایران در انتفاع اقتصادی حاصل از برجام تاکید کرد که بر خلاف گذشت نزدیک به ۱۶ ماه و تایید ۱۵ باره آژانس بین المللی انرژی اتمی، اروپایی ها نتوانستند در برابر تروریسم اقتصادی آمریکا اقدام ملموسی انجام دهند.

به تازگی امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه تلاش هایی را برای برقراری مذاکره مستقیم میان تهران و واشنگتن انجام داده اما مقامات جمهوری اسلامی ایران هر گونه مذاکره ذیل سایه تحریم ها را رد کرده اند.