به گزارش افکارنیوز،

 شعیب بهمن در مورد حضور آقای روحانی در پنجمین دوره مذاکرات آستانه و هدف از این سفر اظهار کرد: این دور از مذاکرات ادامه روند قبلی بوده و همچنان رایزنی‌های انجام شده میان ایران، ترکیه و روسیه پیگیری می شود. در گذشته هم نشست ها‌ و ملاقات های مختلفی میان سران سه کشور در سطح بالا انجام شده و در نهایت هدف از این نشست‌ها دستیابی به راه حلی برای برقراری صلح و ثبات در سوریه است و قاعدتا سفر فعلی هم درهمین چارچوب خواهد بود.در نتیجه مسائل منطقه‌ای از جمله بحث سوریه در صدر فهرست مذاکرات طرفین قرارا دارد.

اخبار سیاسی- او در خصوص همراهی هیئتی اقتصادی با رئیس جمهور در سفر به ترکیه توضیح داد : همکاری‌های دو جانبه  تهران _آنکارا  در حوزه ها‌ی اقتصادی به ویژه مبادلاتی که در این زمینه انجام می شود از اهمیت بسیار بالای برخوردار است؛ چراکه ترکیه در دور پیشین تحریم‌ها نقش مهمی در کم اثر کردن محدودیت ها علیه ایران داشته و در حال حاضر هم با عدم پذیرش تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه تهران  اعلام کرد که به مبادلات بازرگانی و تجار‌ی خود با کشورمان ادامه خواهد داد و  با توجه به هیئت اقتصادی که در این سفر رییس جمهور را همراهی می کند همکاری ها و تعاملات دو و چند جانبه محور مهمی در این رایزنی ها خواهد بود.

کارشناس سیاست خارجی در خصوص محور‌های گفت وگو ها در ترکیه افزود: پیش تر مذاکراتی در شهرهای آستانه، تهران، سوچی و آنکارا  برگزار شده بود و پنجمین دور این اجلاس به ویژه درمورد شرایط مبارزه با گروههای ترویستی باقیمانده و نقش بازیگران خارجی از جمله حضور  ایالات متحده در سوریه جزء شیوه های رسیدن به ساز و کار جدی برای تدوین و تهیه قانون اساسی  جدید در این کشور است.

 بهمن افزود: مباحث مختلفی که در طول ماه های گذشته بین کارشناسان و مقامات وزارت خارجه سه کشور درگیر در روند آستانه بررسی شده است که باید امروز در آنکارا به جمع بندی  برسند و  راهکارهای اجرایی و عملیاتی کردن حل مناقشات سوریه را با استفاده از این راهکارها محقق سازند، بنابراین بخش مهم این دیدارها افزایش همکاری های منطقه ای  بین  تهران_آنکارا_مسکو است.  این موضوع  که برای اولین بار در تاریخ خاورمیانه مذاکراتی  بین کشورها ی آسیای مرکزی  و بدون دخالت و اعمال نفوذ بازیگران غربی  انجام می شود امری قابل توجه  است. 

او با بیان اینکه در تمام بحران ها و مناقشات مهم این قدرت های غربی  بودند که روند مناقشات را تعیین کرده اند خاطرنشان کرد:  آنها  در جلسات مختلف دستیابی به راه حل ها حضور داشتند و در واقع به نوعی میدان‌دار این نوع جلسات بودن ،اما  در حال حاضر در رابطه با  بحران سوریه  این روند تغییر کرده است و دو کشور مهم منطقه یعنی ایران و ترکیه پای میز مذاکره نشسته و درضلع سوم آن روسیه قرار دارد و عملا  نشست عاری از حضور کشورهای غربی است .

این کارشناس مسائل آسیا در خصوص  نقش آنکارا در سوریه  و حمایت آنها از سیاست های ایالات متحده در منطقه نیز افزود:  رفتار  ترکیه در سال های اخیر بارها تغییر کرده است ما شاهد رفتار یکسانی از آنها نبوده ایم . در آغاز اگرچه در صف معارضین قرار داشتند  ولی به تدریج با توجه اینکه حمایت ها ی مورد نظرشان را از سوی  آمریکا دریافت نکردند، سیاست خود را تغییر داده اند. 

او در پایان خاطرنشان کرد : ترکیه در حال حاضر نه تنها حمایت هایش از سیاست های آمریکا را کاهش داده ، بلکه پای میز مذاکره آمده و دنبال الگوی های صلح آمیز و مذاکراتی برای آینده سوریه است. بنابراین تغییر نگرش و چرخش در سیاست آنکارا کاملا مشهود است و این موضوع کمک قابل توجهی کرد  تا بخش مهمی از  مسئله سوریه  از طریق راه حل های غیر نظامی و درمذاکرات سه جانبه  حل و فصل  شود.