اخبار سیاسی- ترامپ هر روز که به انتخابا ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می شود دلش می خواهد زودتر با روحانی دیدار کرده و عکس یادگاری بگیرد و مذاکره را در بوق و کرنا کند. از سوی دیگر غرب زده های در ایران نیز نه تنها تجربه تلخ برجام و بد عهدی آمریکایی ها اروپایی ها برایشان درس عبرتی نشده که دلشان همچنان خوش است که این مذاکرات می تواند کلید رهایی مشکلات کشور باشد.

به گزارش افکارنیوز، نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در نیویورک نزدیک است و اروپایی ها تمام تلاش خود را انجام می دهند که در حاشیه این نشست روحانی و ترامپ را کنار هم قرار دهند.

یحیی کمالی‌پور از نمایندگان مجلس معتقد است که بسیار ساده لوحانه است که تصور کنیم آمریکا قصد مذاکره با ایران را داشته و به فکر بازی برد-برد است.

وی تصریح کرد: هیچ دولتی نمی تواند تمام اقدامات خصمانه علیه ایران را صورت دهد و انتظار مذاکره نیز داشته باشد.

این نماینده مجلس می گوید: آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 2020 قرار دارد لذا به دنبال یک بازی است که از طریق ایران به اهداف خود برسد چرا که خروج آمریکا از معاهدات بین المللی ضربه سنگینی به چهره آنها زده است.

وی در ادامه با بیان اینکه آمریکا به دنبال وقت کشی است تا ایران در خوف و رجا قرار گیرد، عنوان کرد: مقام معظم رهبری بارها نظر خود را پیرامون مذاکره با آمریکا اعلام کرده اند که فصل الخطاب در حوزه دیپلماسی است پس دولتمردان ما نیز باید بدانند که آمریکا قابل مذاکره نیست.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: کشورهایی که پیش قدم می شوند تا مذاکره میان ایران و آمریکا صورت گیرد و معاهده ای به امضا برسد باید به گذشته آمریکا نگاهی بیاندازند که حتی سر تعهدات خود در معاهده مهمی مثل برجام نیز نماند و این اقدام آنها درباره سایر معاهدات بین المللی نیز صدق می کند که هیچ خسارتی نیز پرداخت نمی کنند.

مهرداد بائوج لاهوتی دیگر نماینده مجلس نیز گفت: روحانی در یکی از سخنرانی های خود اعلام کرد که آمریکایی ها پل میان آمریکا و ایران را که همان برجام بود خراب کردند و اکنون آن طرف پل ایستاده و انتظار مذاکره با ما را دارند که امکان ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه مذاکره میان ایران و آمریکا به برجام گره خورده است، یادآور شد: برگزاری هرگونه دیدار میان سران ایران و آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسیار غیرممکن به نظر می رسد و تا ترامپ به برجام بازنگردد و این پل را مجدد برقرار نکند، مذاکره میان دو کشور صورت نخواهد گرفت.

کمال دهقانی فیروزآبادی نیز در خصوص پیشنهاد معامله جدید با آمریکا در چارچوب«حقوق هسته‌ای در برابر تعهدات هسته‌ای»، گفت: ماحصل مذاکرات طولانی مدت ایران با کشورهایی که عضو دایم شورای امنیت توافقی به نام «برجام» بود، توافقی که قطعنامه 2231 شورای امنیت اجرای آن را برای1+5 الزامی کرد، اما به هر شکلی طرف‌های مقابل به تعهدات انجام ندادند. بنابر همین توافق و قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام مصوب سال 1394 مجلس شورای اسلامی، ایران می‌تواند در صورتی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود انجام ندادند، مقابله به مثل کند.

وی معتقد است که در شرایط کنونی آمریکا تنها کشوری است که از توافق هسته‌ای خارج شده است اما کشورهای اروپایی باقی مانده هم به تعهدات خود عمل نمی‌کنند، از این رو جمهوری اسلامی ایران سیاست منطقی کاهش گام به گام کاهش تعهدات برجام را در پیش گرفته است. این رویه عقلانی و مبتنی بر مقاومت حداکثری در برابر اقدامات آمریکا است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران منطقی است و در این شرایط دولت نباید وارد معامله جدید با آمریکا شود زیرا پرونده بین ایران و آمریکا در ارتباط با برجام و فعالیت‌های هسته‌ای بسته شده است و روش فعلی اجرای برجام هم بر اساس شرایط و اقدامات متقابل است.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، معتقد است: مذاکره یا معامله جدید ایران با آمریکا غیرممکن است زیرا از سویی جمهوری اسلامی هیچ اعتمادی به آنها ندارد و با یکبار با اقتدار پای میز مذاکره نشسته است و از طرف دیگر پیش از این عقل جمعی(5+1) به توافقی دست پیدا کرده بودند.

به نظر می رسد تیر اروپایی ها برای نشاندن ترامپ و روحانی در کنار هم به سنگ می خورد و همانطور که رهبری معظم انقلاب اسلامی تاکید داشته اند مذاکره با آمریکا ممنوع است.