به گزارش افکارنیوز،

سردار سرتیپ پاسدار  قاسم تقی زاده  جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم با بیان اینکه مأموریت و فلسفه وجودی وزارت دفاع، پشتیبانی از نیرو‌های مسلح در تمامی حوزه‌های دفاعی است اظهار کرد: وزارت دفاع با عمل به منویات فرماندهی معظم کل قوا حضرت امام خامنه‌ای در سال "رونق تولید" و در راستای افزایش اقتدار، خودباوری و تکیه بر دانش بومی و عزم ملی، همزمان با هفته دفاع مقدس، چهار فروند بالگرد شاهد ۲۷۸ و ۲۸۵ ساخت متخصصان سازمان صنایع هوائی وزارت دفاع را تحویل نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داد.

آیین تحویل دهی بالگرد‌های شاهد به نیروی زمینی سپاه برگزار شد

جانشین وزیر دفاع اظهار کرد: متخصصان و نخبگان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با مشارکت و بهره برداری از تمام ظرفیت‌های کشور اعم از شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و به خصوص مراکز علمی و فناوری سپاه دست به دست یکدیگر داده و با توجه به تحریم‌های ظالمانه موفق شدند با مدد گرفتن از سید و سالار شهیدان و در ادامه راه شهدای انقلاب در هشت سال دفاع مقدس به این دستاورد بزرگ ملی دست یابند.

سردار تقی زاده با تشریح مشخصات این بالگرد‌ها گفت: بالگرد شاهد ۲۷۸ بالگردی ۵ نفره با ماموریت‌های متنوعی از جمله گشتی، شناسایی، تاکسی هوایی، جابجایی فرماندهان، اسکورت و پشتیبانی نیرو‌های زمینی، فیلمبرداری، آموزشی و امداد هوایی است و بالگرد شاهد ۲۸۵ نیز یک بالگرد یک نفره با ماموریت تکور و رزم نزدیک بوده که هر دو بالگرد در کلاس سبک با استفاده از یک پلتفرم می‌باشند و چرخه محصولی آن‌ها شامل طراحی، تولید و تعمیرات و نگهداری کاملا بومی و به دست توانای فرزندان کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است.

آیین تحویل دهی بالگرد‌های شاهد به نیروی زمینی سپاه برگزار شد

جانشین وزیر دفاع طراحی بومی، افزایش عملکرد نسبت به بالگرد‌های مشابه در دنیا، کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری و بومی سازی سامانه‌های مکانیکی، هیدرولیکی، الکترواویونیکی و بدنه کل بالگرد را از دیگر ویژگی‌های بالگرد شاهد برشمرد.

او افزود: این بالگرد‌ها با امکانات به روز، آماده آموزش نسل آینده خلبانان بالگردی، محافظت از مرز‌های کشور و رویارویی با دشمن در صحنه‌های نبرد درون مرزی را دارا می‌باشد.

سردار تقی زاده خاطر نشان کرد: بالگرد شاهد ۲۷۸ با کاربری نظامی و تجاری اولین بالگرد کشور می‌باشد که با رعایت کلیه الزامــات بین المللی موفــق به اخذ گواهینامه‌های طراحی نوع (Type Certificate) و خط تولید (POA) از سازمان هواپیمایی کشوری شده است.

آیین تحویل دهی بالگرد‌های شاهد به نیروی زمینی سپاه برگزار شد

او ادامه داد: با طراحی و ساخت این بالگرد‌ها توسط مرکز تحقیقات هوایی شاهد، ایران در زمره معدود کشور‌های دارای فناوری طراحی و ساخت بالگرد قرار گرفته است.

سردار تقی زاده در پایان تصریح کرد: رسیدن به قله‌های پیشرفت و افتخار، هدفی است که جوانان ایرانی آن را فتح کرده اند و به فضل الهی هیچ کس نتوانسته و نخواهد توانست توقفی در آن ایجاد کند.