به گزارش افکارنیوز،

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو امروز نوشت: " حسن روحانی " رئیس جمهوری ایران از کشورهای خلیج فارس خواسته تا به همراه یکدیگر امنیت در منطقه را تامین کنند. بدین ترتیب مقامات تهران خواستار جایگزینی برای پیشنهادات آمریکا برای محافظت از کشتیرانی آزاد در خلیج فارس است.

اخبار سیاسی- ایران برای فراهم سازی مقدمات مذاکرات در این‌باره، گام نخست را نیز برداشته و روز دوشنبه توقیف تانکر نفت‌کش انگلیسی «Stena Impero» به خاطر نقض قوانین مربوط به عبور و مرور دریایی را لغو کرد.

ابتکارعمل جدید ایران برای تامین امنیت منطقه که «ائتلاف امید» نامیده شده، مربوط به مسائل امنیتی در منطقه خلیج فارس است که رئیس جمهوری ایران وعده داده روز چهارشنبه، 25 سپتامبر (سوم مهر ماه) در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل این طرح را ارائه دهد. حسن روحانی فعلاً تنها چارچوب کلی این ائتلاف را اعلام کرده و به عقیده او، کشورهای منطقه باید مسئول امنیت کشتیرانی در خلیج فارس باشند و دخالت نیروهای فرامنطقه‌ای مشکل‌زا و خطرناک است. وی در نشست روز دوشنبه دولت و قبل از پرواز به سمت نیویورک، اعلام کرد طرح تهران تنها یک طرح نظامی سیاسی نیست، بلکه دارای جنبه‌های اقتصادی نیز می‌باشد.

این در حالی است که آمریکایی‌ها نیز بعد از یک سری حوادث رخ داده در منطقه برای تامین کشتیرانی آزاد در خلیج فارس‌‌، پیشنهاد ایجاد ائتلافی را داده‌‌اند که در آن علاوه بر آمریکا و انگلیس، کشورهای استرالیا، بحرین، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز شرکت دارند.

کارشناسان طرح ایران برای تامین امنیت خلیج فارس را خوش‌آتیه می‌دانند

به عقیده "بوریس دالگوف" کارشناس ارشد مرکز تحقیقات عربی-اسلامی موسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه، ابتکارعمل رئیس جمهوری ایران دارای دورنمای روشنی است اگر از لحاظ اقتصادی به آن نگاه شود. وی گفت: «کشورهای عربی منطقه خلیج فارس به رغم اختلافات سیاسی دارای روابط اقتصادی با ایران هستند و مسلماً برقراری آرامش در منطقه به نفع همه کشورهاست و برای جلوگیری از عدم بروز جنگ در منطقه، هر پیشنهادی به خصوص اگر جنبه اقتصادی داشته باشد، می‌تواند مورد توجه آنها قرار بگیرد.»  

این کارشناس در عین حال یادآور شد، البته پیشنهاد رئیس جمهوری ایران ممکن است با مخالفت عربستان سعودی بزرگترین قدرت اقتصادی منطقه  مواجه شود که حمایت آمریکا را نیز پشت سر دارد که خط مشی تضعیف مواضع ایران در منطقه و جلوگیری از رشد اقتصادی این کشور را در پیش گرفته است.

وی افزود: «البته خطوطی وجود دارد که عبور کردن از آن به نفع هیچ یک از کشورهای منطقه نبوده و آنها برای جلوگیری از آغاز جنگ، هرگز از این خطوط عبور نمی کنند. به همین دلیل من فکر می کنم که امکان یافتن راه حل مسالمت آمیز در این زمینه بین کشورهای منطقه وجود دارد و پیشنهاد حسن روحانی می تواند اساس این مسئله قرار بگیرد.»

دالگوف تأکید کرد، در شرایط کنونی بسیاری از مسائل بستگی به مواضع آمریکا دارد. چرا که کشورهای عرب خلیج فارس در هنگام تصمیم گیریها همواره نیم‌نگاهی به واشنگتن دارند. در این رابطه جالب توجه است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا واکنشی محتاطانه به طرح رئیس جمهوری ایران نشان داده و اعلام کرده که حاضر است این ابتکارعمل را بررسی کند.