به گزارش افکارنیوز،

نخست‌وزیر ایتالیا در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به موضوع برجام و تنش‌ها در منطقه غرب آسیا اشاره کرد و خوستار پایبندی کامل ایران به این توافق شده است.

اخبار سیاسی- «جوزپه کونته» در این سخنرانی، از لزوم همکاری‌های بین‌المللی به منظور حفظ صلح و ثبات بین‌المللی، حل چالش‌های جهانی از قبیل موضوع مبارزه با تروریسم ، تغییرات اقلیمی، بحران لیبی، مهاجرت و تنش‌ها در منطقه خلیج فارس اشاره کرد.

نخست‌وزیر ایتالیا در مجمع عمومی سازمان ملل، حفظ کانال‌های گفت‌و‌گو با ایران  را امری مهم خواند و ضمن حمایت از توافق هسته‌ای، از تهران خواست که دوباره به اجرای کامل تعهدات برجامی خود برگردد.

کونته گفت: «تهدیدات تازه‌ای برای امنیت بین‌المللی در زمینه خلع سلاح و عدم اشاعه وجود دارد که رفع آنها به تعهد چند جانبه نیاز دارد. ایتالیا به دنبال پایبندی جهانی و اجرای کامل رژیم‌های عدم اشاعه اتمی، بیولوژیکی و شیمیایی است. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هنوز هم یک عنصر کلیدی در معماری عدم اشاعه جهانی است. ما از ایران می‌خواهیم که به اجرای کامل تعهدات برجامی خود برگردد، این در خدمت منافع همه جامعه بین‌المللی است که چنین کاری انجام شود و همچنین کانال‌های گفت‌و‌گو با تهران هم باید باز بماند».

نخست‌وزیر ایتالیا افزود: « یک هدف دیگر مشترک هم باید این باشد که تنش‌ها در منطقه خلیج (فارس) کاهش یابد؛ جایی که در آن خطر بزرگی برای تشدید تنش وجود دارد. به نظر ما، این موضوع نه تنها به نفع ایتالیا بلکه به نفع همه است که از آزادی دریانوردی اطمینان حاصل شود چرا که این موضوع تاثیر بزرگی روی اقتصاد جهان دارد».

درخواست کونته برای بازگشت ایران به پایبندی کامل خود به برجام در شرایطی مطرح شده که به دنبال ناکامی اروپایی‌ها در عمل به تعهدات و وعده‌هایشان به ایران در زمینه جبران خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، تهران تاکنون سه گام در زمینه کاهش تعهدات برجامی خود برداشته است.

سومین گام کاهش تعهدات برجامی، پانزدهم شهریورماه برداشته شد و رئیس‌جمهور ایران درباره این گام گفت: «در گام سوم سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است، بلافاصله شروع کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مدنظر بوده را کنار بگذارد و شاهد گسترش در حوزه تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژهای جدید و هر آنچه که برای غنی‌سازی نیاز داریم را سازمان انرژی انجام دهد و شاهد سرعت عمل در این زمینه باشیم. 

جمهوری اسلامی ایران براساس بیانیه ۱۸ اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی، اقداماتی را در قالب گام‌های اول و دوم صورت داد. در گام اول ایران از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد عبور کرد و در پایان این گام و زمان ورود به گام دوم (۱۶ تیر ماه) نیز عنوان شد که ایران از این به بعد سقف غنی سازی ۳.۶۷ درصد را رعایت نمی‌کند.