به گزارش افکارنیوز،

«حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران روز گذشته (سه‌شنبه) در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی‌اش دیدار و گفت‌وگو کرد.

اخبار سیاسی- در ویدئویی که از این دیدار منتشر شده، شنیده می‌شود که روحانی با ماکرون درباره پیشرفت در تلاش‌هایی صحبت می‌کند که حالا متوقف شده است.

روحانی به ماکرون می‌گوید: «شما خوب داشتید پیش می‌رفتید، یک دفعه متوقف شدید.»

ظاهرا پیش از این صحبت‌ها، ماکرون از روحانی می‌خواهد که ایران به تلاش‌های فرانسه «کمک» کند.

مشخص نیست این صحبت‌ها مربوط به چه موضوعی است، اما فرانسه پیش از این برای میانجیگیری میان آمریکا و ایران تلاش می‌کرد. پاریس طرحی ارائه کرده بود که قرار بود بر اساس آن ایران به محدودیت‌های توافق هسته‌ای بازگردد و در مقابل یک خط اعتباری مبتنی بر نفت به ارزش ۱۵ میلیارد دلار در اختیار ایران قرار گیرد.

اجرای این طرح به موافقت آمریکا و صدور معافیت‌ تحریمی برای برخی از خریداران نفت ایران منوط بود، اما واشنگتن نه تنها چنین مجوزی صادر نکرد، بلکه بر میزان تحریم‌های اعمال‌شده علیه مردم ایران نیز افزود.

پاریس تلاش می‌کند تا خود را به عنوان یک میانجی میان واشنگتن و تهران به تصویر بکشد، با این وجود «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا چندین بار اعلام کرده است که فرانسه از طرف آمریکا صحبت نمی‌کند و واشنگتن برای گفت‌وگو با ایران به دنبال میانجی نیست.