به گزارش افکارنیوز،

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه مدعی شد اقداماتی که ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام برداشته برگشت‌پذیر هستند.

اخبار سیاسی- موگرینی که بعد از جلسه وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ در نیویورک صحبت می‌کرد  گفت در این جلسه درباره اجرای توافق هسته‌ای رایزنی شده است. 

موگرینی گفت که این توافق پابرجا است و همه طرف‌ها به تلاش برای حفظ آن، علی‌رغم همه چالش‌ها ادامه خواهند داد. او گفت که حفظ این توافق دشوار است. 

او در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا به نظر او بعد از میانجی‌گری‌های اخیر، احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا بیشتر شده یا خیر گفت: «من درباره ملاقات‌هایی که فعلاً جزو برجام نیستند اظهارنظر نمی‌کنم.»

موگرینی با وجود این گفت: «چیزی که می‌توانم بگویم این است که همه ما از تلاش‌های انجام‌شده برای باز کردن کانال‌های گفت‌وگو استقبال می‌کنیم؛ واضح است از هر آن چیزی که مبتنی بر اجرای کامل برجام باشد و بتواند آن را مستحکم کند، بسیار استقبال می‌کنیم.»

موگرینی گفت همه طرف‌های شرکت‌کننده در نشست امروز در نیویورک تأکید کرده‌اند که برجام پابرجا است و طرف‌ها بدون نادیده گرفتن چالش‌ها به همکاری برای حفظ آن ادامه خواهند داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: «همان‌طور که می‌دانید توافق دو ستون دارد:  تعهدات هسته‌ای و جوانب اقتصادی که به رفع تحریم‌ها [علیه ایران] مربوط می‌شوند.»

وی اضافه کرد: «در هر دو زمینه، عزم کامل برای تلاش در جهت حفظ توافق وجود دارد. در هر دو زمینه، چالش‌هایی وجود دارند، 

وی گفت: «تمامی اقداماتی که ایران تا به حال برداشته است، برگشت‌پذیر هستند.»