به گزارش افکارنیوز،

«مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه در جمع خبرنگاران از پاسخ به سوالی درباره احتمال تبادل زندانی میان ایران و آمریکا خودداری کرد.

اخبار سیاسی- امروز پنجشنبه منابع خبری از آزادی «نگار قدس‌کنی» شهروند ایرانی بازداشت‌شده در استرالیا که تحویل آمریکا شده بود خبر دادند.

روزنامه «دِ آسترِلیَن» نوشت خانم قدس‌کنی چهل ساله که روز گذشته (چهارشنبه) از سوی دادگاه فدرال ایالت «مینه‌سوتا» به تحمل 27 ماه زندان محکوم شده بود، امروز (پنجشنبه) آزاد و به ایران بازگردانده شده است.

مایک پامپئو در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دولت آمریکا انتظار دارد ایران یکی از اتباع بازداشتی آمریکا را آزاد کند، گفت: «من هیچوقت درباره مسائل حساسی نظیر آنچه شما مطرح کردید حرف نمی‌زنم.»

قدس‌کنی که در شهر آدلاید زندگی می‌کرد، در تاریخ بیست‌وسوم تیر 1396 به اتهام تلاش برای صادرات تجهیزات الکترونیکی ممنوعه به ایران و نقض تحریم‌های اعمالی از سوی واشنگتن، به درخواست مقامات آمریکایی در استرالیا بازداشت شده بود.

وی پیش از اینکه توسط دولت استرالیا به آمریکا تحویل داده شود، دو سال بدون برگزاری هیچ جلسه دادگاه در این کشور در شرایط بسیار نامناسب (بدون دسترسی به مراقبت‌های پزشکی و دارویی) محبوس بود.

«حسین پناهی» آذر معاون ایرانیان و امور مجلس وزارت امور خارجه چندی پیش با بی‌پایه و اساس خواندن اتهامات مطرح‌شده علیه خانم قدس‌کنی گفته بود وی به دستور دولت آمریکا بازداشت شد و دولت استرالیا نیز آسیب‌های روحی متعددی به او وارد کرد.