به گزارش افکارنیوز،

دیروز پنجشنبه منابع خبری از آزادی «نگار قدس‌کنی» شهروند ایرانی بازداشت‌شده در استرالیا که تحویل آمریکا شده بود خبر دادند.

اخبار سیاسی- روزنامه «دِ آسترِلیَن» نوشت خانم قدس‌کنی چهل ساله که روز (چهارشنبه) از سوی دادگاه فدرال ایالت «مینه‌سوتا» به تحمل 27 ماه زندان محکوم شده بود، امروز (پنجشنبه) آزاد و به ایران بازگردانده شده است.

پامپئو در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دولت آمریکا انتظار دارد ایران یکی از اتباع بازداشتی آمریکا را آزاد کند، گفت: «من هیچوقت درباره مسائل حساسی نظیر آنچه شما مطرح کردید حرف نمی‌زنم.»

قدس‌کنی که در شهر آدلاید زندگی می‌کرد، در تاریخ بیست‌وسوم تیر 1396 به اتهام تلاش برای صادرات تجهیزات الکترونیکی ممنوعه به ایران و نقض تحریم‌های اعمالی از سوی واشنگتن، به درخواست مقامات آمریکایی در استرالیا بازداشت شده بود.

وی پیش از اینکه توسط دولت استرالیا به آمریکا تحویل داده شود، دو سال بدون برگزاری هیچ جلسه دادگاه در این کشور در شرایط بسیار نامناسب (بدون دسترسی به مراقبت‌های پزشکی و دارویی) محبوس بود.

«حسین پناهی» آذر معاون ایرانیان و امور مجلس وزارت امور خارجه چندی پیش با بی‌پایه و اساس خواندن اتهامات مطرح‌شده علیه خانم قدس‌کنی گفته بود وی به دستور دولت آمریکا بازداشت شد و دولت استرالیا نیز آسیب‌های روحی متعددی به او وارد کرد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا روز گذشته (چهارشنبه) به خبرگزاری رویترز گفت ایالات متحده برای رایزنی درباره سرنوشت اتباع آمریکایی بازداشت‌شده در ایران به مقام‌های ایران پیام داده است.

این مقام آمریکایی به شرط عدم افشای نام گفت: «ما پیشنهاد داده‌ایم با ایرانی‌ها [بر سر این موضوع]ملاقات کنیم؛ همان‌طور که رئیس‌جمهور [دونالد ترامپ]هم چنین پیشنهادی را مطرح کرده است.»

مقام مورد استناد رویترز همچنین مدعی شده دولت آمریکا مدتی قبل‌تر در سال جاری میلادی نامه‌ای برای ایران ارسال کرده است. وی گفت: «مدتی قبل‌تر، امسال نامه‌ای ارسال کردیم که به دست آن‌ها رسید.»

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ایالات متحده قبل از نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تلاش تازه‌ای برای اطمینان از آزادی اتباع بازداشتی خود در ایران انجام داده یا خیر گفت: «آن‌ها می‌دانند کجای کار هستیم.» مقام آمریکایی در ادامه گفت: «تلاش‌های آمریکا مستمر بوده است.»

مقام آمریکایی همچنین تصریح کرد: «لازم است شاهد نشانه‌های حسن نیت باشیم؛ ما منتظر مانده‌ایم که آن‌ها برخی از گروگان‌های ما را که به موجب برجام باید آزاد می‌شدند، بازگردانند.»