به گزارش افکارنیوز،

 «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه شامگاه پنج‌شنبه در یک نشست خبری در مسکو اعلام کرد مسکو از طرح ایران برای تأمین امنیت خلیج فارس با تکیه بر توان کشورهای منطقه حمایت می‌کند.

اخبار سیاسی- بوگدانوف در خصوص طرحی که حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران روز چهارشنبه طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد، گفت: «ما از ایده‌ای که شریکمان ایران برای تشکیل یک ائتلاف در خلیج فارس ارائه کرده‌اند، حمایت می‌کنیم. طرحی که ایران ارائه داده با طرح ما [که قبلاً ارائه شد] مشابه و در یک راستا است».

رئیس‌جمهور حسن روحانی در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک پیشنهاد کرد که یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس که در ابتدا کشورهای ایران،‌ عراق، عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، قطر، عمان، کویت و احتمالاً یمن را در بر می‌گیرد، برای تأمین امنیت خلیج فارس تشکیل شود. 

حدود دو ماه قبل نیز وزارت امور خارجه روسیه از دکترین جدیدی برای تأمین امنیت منطقه خلیج فارس رونمایی کرد که بر اساس آن، طرف روسی پیشنهاد کرد که رایزنی‌هایی بر اساس مذاکرات چندجانبه انجام شود و در نهایت یک گروه ابتکاری برای فراهم‌سازی مقدمات برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در زمینه امنیت و همکاری در منطقه خلیج فارس شکل بگیرد که در جریان آن توافقاتی در زمینه سیستم امنیتی و اقدامات لازم برای تأمین آن در نظر گرفته شود.

از جمله اقدامات پیشنهادی مسکو، تقویت گفت‌وگوها بین مقامات سیاسی، نظامی و کارشناسان کشورهای منطقه، هماهنگی در زمینه اجرای مانورها و عملیات نظامی و پروازهای نظامی، دسترسی ناظرین به تأسیسات غیرمحرمانه و آشنایی با تسلیحات نظامی طرفین، خودداری از استقرار گروه‌های نظامی کشورهای فرامنطقه‌ای در خلیج فارس و به‌طور کلی کاهش حضور نظامی خارجی در این منطقه است.