به گزارش افکارنیوز،

 "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که تصمیمات مثبتی درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ممکن است طی چند ماه آینده گرفته شود، در غیراین صورت وخامت اوضاع پیرامون توافق هسته‌ای با ایران همچنان ادامه خواهد داشت.

اخبار سیاسی- نماینده روسیه امروز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی در وین گفت: «مشخصاً طی چند ماه آینده، ما همچنان به تلاش برای یافتن راه حل مثبتی درباره اوضاع پیرامون برجام ادامه می دهیم. در نتیجه یا این وضعیت بهبود خواهد یافت، یا اینکه وخامت اوضاع همچنان ادامه خواهد داشت.»

اولیانوف یادآور شد: «اوضاع پیرامون برجام پس از آن رو به وخامت گذاشت که آمریکا در ماه می سال جاری بسته جدید تحریمی علیه صنعت نفت ایران را به اجرا گذاشت. در حالیکه اگر واشنگتن به سطح اعمال فشارهای تحریمی خود تا قبل از ماه آوریل باز می‌گشت، وضعیت می توانست بسیار بهبود پیدا کند. ولی آمریکا آمادگی چنین اقدامی را ندارد. آنها همچنان به خط مشی به اصطلاح "اعمال فشار حداکثری بر تهران" ادامه می دهند.»

این دیپلمات افزود: «اقدامات بی‌معنای رهبران آمریکا از جمله اعمال تحریم علیه مقامات بلندپایه، از جمله رهبر انقلاب اسلامی ایران، فضا برای هر گونه اقدام دیپلماتیک را از بین برده است.»

اولیانوف با یادآوری اینکه در اوایل ماه نوامبر، ایران احتمالاً مرحله چهارم از کاهش تعهدات خویش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران را به اجرا خواهد گذاشت، گفت، مقامات مسکو اقدامات اخیر تهران درباره کاهش تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای را تایید نمی کنند، ولی علت چنین تصمیم گیری را درک می‌کنند.

نماینده روسیه توضیح داد: «این مسئله قابل درک است، چرا که طی یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران وضعیت اعمال فشارهای آمریکا را تحمل کرده و به طور 100 درصد تمامی تعهدات خود را اجرا کرد. ولی در اوایل ماه می و پس از آنکه آمریکا خط مشی محاصره نفتی ایران را در پیش گرفت، مقامات تهران اعلام کردند که بیشتر از این، وضعیت موجود را تحمل نخواهند کرد. در واقع اقدامات ایران اجباری بود، برای آنکه آمریکا راه چاره دیگری برای این کشور باقی نگذاشت.»

به گفته وی، در رابطه با اقدامات ایران در کاهش تدریجی تعهدات خویش بهتر است به جای به کار بردن کلمه "نقض"، از کلمه "انحراف از تعهدات"  استفاده شود، هرچند مسلماً این اقدامات مطابق با مفاد توافقنامه هسته‌ای نیست.‎

این دیپلمات روس در عین حال تاکید کرد که آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در حال حاضر به طور موثر اجرای توافقات درباره عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای را تحت کنترل دارد به همین دلیل امکان تولید بمب اتمی در ایران کامل اًمنتفی است.