به گزارش افکارنیوز،

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در نشست وزرای سازمان همکاری اقتصادی - اکو که همزمان با اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، طی سخنانی ضمن تقبیح رویکرد مخرب و یکجانبه آمریکا و تلاش آن کشور برای تغییر قواعد پذیرفته شده نظام بین الملل، برگزاری اجلاس وزرای اکو را به لحاظ همزمانی با شدت یافتن اقدامات غیرقانونی یکجانبه و هژمونیک آمریکا، مهم خواند.

اخبار سیاسی- وی افزود: چنین اقدامات نامشروعی نه تنها آینده خطرناک و غیرقابل پیش بینی را برای کشورهای در حال توسعه ترسیم کرده بلکه وضعیت فعلی و تحمیل خواست و اراده یک قدرت بر سایر ملتهای جهان، رفاه و توسعه نسل های آینده را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

عراقچی در ادامه افزود: در چنین شرایط خطیری از هجمه های بی سابقه به ارکان چندجانبه گرایی، سازمان اکو به عنوان یک نمونه مثال زدنی از چندجانبه گرایی موفق، با آرمان ها، اهداف و ارزش های والا، فضای منحصر به فردی را برای ارتقای همکاری و اجرای پروژه ها و طرح های مهم در منطقه فراهم آورده است.

وی افزود:هر چند اکو پیشرفت غیرقابل انکاری داشته اما هنوز هم تا رسیدن به مرحله ای که بتواند انتظارات مردم منطقه را تامین کند، فاصله دارد. لذا لازم است موانع و کاستی ها و در عین حال، راه حل های موثر برای کمک به سازمان و ارتقای توسعه منطقه مورد شناسایی و اهتمام قرار گیرد.

عراقچی در پایان، اراده سیاسی و تعهد کشورهای عضو اکو را برای نیل به نتایج ملموس در سطوح عملیاتی، بسیار ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد با علاقه ی جدی و همکاری تنگاتنگ اعضا و تمرکز بر روی اجرای طرح ها و ابتکارات جدید در راستای اهداف اکو ویژن ۲۰۲۵ به ویژه در حوزه های تجارت، انرژی، حمل و نقل و گردشگری، تحولات چشمگیری در عرصه فعالیت های سازمان رخ دهد.