به گزارش افکارنیوز،

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (شنبه، ۶ مهرماه) با گدام دارمندرا سفیر هندوستان در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.

اخبار سیاسی-لاریجانی در این دیدار روابط ایران و هندوستان را مرتبط با ریشه‌های مشترک دو کشور دانست و گفت: هندوستان کشور بزرگی است و ظرفیت ویژه‌ای برای توسعه روابط میان دو کشور وجود دارد که باید از این فضا استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه برخی کشور‌ها نمی‌خواهند روابط دوستانه اقتصادی میان دو کشور توسعه یابد، عنوان کرد: ایران و هندوستان نباید به این کشور‌ها اجازه موفقیت دهند و باید در جهت توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور تلاش کنند.

او در ادامه با بیان اینکه ایران و هند دو تمدن قدیمی و ریشه‌دار هستند، اظهار داشت: روابط آمریکا آثار سوئی در شرایط بین‌المللی داشته و آمریکایی‌ها قواعد متعارف را بر هم زده اند، لذا در حال حاضر کشور‌های بزرگ باید مسئولیت خود را شناخته و به آن عمل کنند.

لاریجانی ادامه داد: در این شرایط از کشور‌های کوچک که تاب تحمل تحریم‌های قدرت‌های بزرگ را ندارند انتظاری نداریم، اما از کشور‌های بزرگ انتظار داریم نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌تفاوت نباشند چرا که اگر آمریکایی‌ها به زورگویی عادت کنند، به زودی به شما نیز زور می‌گویند.

وی در ادامه تأکید کرد: ایران و هند می‌توانند در حوزه انرژی و تکنولوژی جدید و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه مکمل یکدیگر باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت پارلمانی میان دو کشور، خاطرنشان کرد: بالاخره جمهوری اسلامی از تحریم عبور می‌کند و شرایط سخت به پایان می‌رسد لذا افق روشنی پیش روی ما قرار دارد و در این میان، اولویت نگاه جمهوری اسلامی در حوزه دیپلماسی همواره با شرق است.

سفیر هند در تهران: هندوستان بر تحکیم روابط با ایران تأکید دارد

گدام دارمندرا سفیر هندوستان در تهران نیز در این دیدار با اشاره به تأکید کشورش بر تحکیم روابط با ایران، گفت: دیدار‌های متعددی میان مقامات دو کشور در سطوح عالی برگزار می‌شود که بیانگر پیشرفت تدریجی روابط است و هندوستان نیز طی این دیدار‌ها علت تأخیر در اجرای برخی پروژه‌ها را توضیح داده است.

سفیر هندوستان در تهران در پایان با بیان اینکه روند گفتگو‌ها میان هند و ایران باید ادامه پیدا کند تا وحدت افزایش یابد، اظهار داشت: اکنون که انتخابات پارلمان هندوستان برگزار و رئیس مجلس انتخاب شده است، از شما دعوت می‌کنیم به دهلی سفر کنید.