به گزارش افکارنیوز،

«کریستین آن لینده» وزیر امور خارجه سوئد در نشست مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد: این هفته سوئد میزبان نشستی درباره صلح در یمن است. این نشست بر اساس توافق استکهلم برگزار می‌شود. فرآیند تحت هدایت سازمان ملل یک موضوع کلیدی است.

اخبار سیاسی- وی افزود: ما همچنین بر روی این موضوع تاکید می‌کنیم که باید به قوانین بین‌المللی احترام گذاشته شود. قوانین بین‌المللی می‌تواند از درگیری‌ها جلوگیری کند. این موضوع درباره موضوع اسرائیل و فلسطین هم می‌تواند واقعیت داشته باشد. پایان دادن به اشغالگری و راه حل تشکیل دو کشور بر اساس مرز‌های شناخته شده و مورد احترام تنها راه برای حل و فصل این منازعه است.

وزیر امور خارجه سوئد گفت: به هر حال امنیت بین‌المللی بار دیگر با تهدید ناشی از تسلیحات اتمی افزایش یافته است. اوضاع شبه جزیره کره همچنان مایه نگرانی است. ما باید همچنان به دنبال خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره باشیم. این خلع سلاح اتمی باید غیرقابل بازگشت و قابل راستی آزمایی باشد. صلح در شبه جزیره کره باید از طریق گفت‌وگو حاصل شود.

او در ادامه تاکید کرد: ما به اجرای کامل طرح جامع اقدام مشترک (برجام) نیازمندیم. ما باید در این رابطه به فوریت اقدام کنیم و به دنبال مذاکره باشیم تا اعتماد احیاء،شود. در حال حاضر شاهد اعتماد در این بخش نیستیم.

وزیر امور خارجه سوئد گفت: خروج روسیه از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد به منزله یک شکست دیگر است. سوئد در ماه ژوئن طرحی را در رابطه با خلع سلاح اتمی همراه با ۵۰ کشور دیگر مطرح کرد. این طرح ابتکاری به دنبال حمایت سیاسی از طرح‌های مطروح شده در نشست ان پی تی در سال ۲۰۲۰ است. تلاش‌های ما می‌تواند خطرات اتمی را کاهش دهد. مذاکره با کشور‌های دارایی توانایی اتمی برای حرکت به جلو است. آژانس بین المللی انرژی اتمی بخش مهمی از ان پی تی است.