به گزارش افکارنیوز،

گیر پدرسون، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در نشست شورای امنیت از تلاش‌های روسیه، ایران و ترکیه در نشست‌های آستانه تقدیر و تشکر کرد.

اخبار سیاسی- او گفت: قانون اساسی سوریه فقط متعلق به ملت این کشور است و سوری‌ها خودشان قانون اساسی را تدوین و با آن موافقت می‌کنند و ما فقط نقش تسهیل کننده و هماهنگ کننده را ایفا خواهیم کرد.

پدرسون افزود: راه حل نظامی در سوریه وجود ندارد و سایه انفجار منطقه‌ای به علت این بحران همچنان وجود دارد. ما به ایجاد فضای آرام، امن و بیطرف منطقه‌ای نیاز داریم تا سوری‌ها بتوانند اعتمادسازی کنند.

او خاطرنشان کرد: شرم آور است کسانی با ما در اینجا نشسته اند که در سوریه مرتکب جنایت می‌شوند. آتش بس در سوریه حیاتی است و راه را بر روی فرآیند سیاسی باز می‌کند.

پدرسون افزود: درگیری بین نیرو‌های خارجی در سوریه ادامه دارد و به حاکمیت ملی سوریه احترام نمی‌گذارند. بحران انسانی در ادلب ادامه دارد و این تهدید ممکن است به دیگر مناطق گسترش یابد. تشکیل کمیته قانون اساسی به تنهایی نمی‌تواند بحران سوریه را حل کند. دولت و مخالفان سوری بر اعتماد خود به سازمان ملل تاکید کردند.

او خاطرنشان کرد: کمیته قانون اساسی دو رئیس از دولت و دولت سوریه دارد. بر اساس سند قانون اساسی، سازمان ملل بر انتخابات در سوریه نظارت خواهد کرد.