به گزارش افکارنیوز،
حسین کنعانی مقدم، کارشناس مسائل منطقه و نائب رئیس انجمن دوستی ایران و عراق ، در رابطه با تحولات و ناآرامی های اخیر عراق گفت: مدتی است که تظاهراتی با محوریت مشکلات اقتصادی در این کشور آغاز شده است و در همین رابطه نباید فراموش کرد که بازمانده‌های گروه‌های بعثی عراق، همواره برای رشد اعتراض و ایجاد ناآرامی ها به چنین فضایی متوسل هستند.

اخبار سیاسی- او افزود: موضوع قابل توجه در رابطه با تحولات عراق این است که چشم فتنه  همان سفارت آمریکا در بغداد است؛ آنها به دنبال این هستند که همه گروه‌ها را به یکدیگر گره بزنند، علیه دولت عادل عبدالمهدی بشورانند و دولت عراق را وارد  جنگ داخلی کنند.

کنعانی مقدم گفت: این اعتراضات علل مختلفی دارد، اما اینکه چرا در نزدیکی ایام اربعین این اتفاق می‌افتد را می توان این امر دانست که به نظر می‌رسد واشنگتن پس از شکست‌های متعددی که در منطقه متحمل شده اند، به دنبال ایجاد  آشوب و فتنه در عراق هستند تا مانع از برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین که یکی از بزرگترین اعتراضات مردمی منطقه در خصوص اقدامات خصمانه آمریکا است بشوند و برای همین هم تلاش می کنند تا  قدرت نمایی بزرگ مقاومت در مقابل آنها محقق نشود.

او ادامه داد: با شناختی که از عراق دارم معتقد هستم که در این توطئه آنها هم موفق نخواهند شد، زیرا مردم این کشور با ملت ایران و مسلمانان منطقه گره خورده اند، همچنین عراق یکی از مهمترین پایگاه‌های مقاومت در منطقه است. در همین راستا به نظر می‌رسد که این  موج گذرا باشد و در نهایت چیزی جز آرامش  و حفظ تمامیت ارضی عراق باقی نخواهد ماند.

نائب رئیس انجمن دوستی ایران و عراق عنوان کرد: ملت عراق براین باور هستند که ریشه این نا امنی ها را می توان در گروه‌های بعثی یافت، درنتیجه با آنها همکاری نمی کنند و در راهپیمایی اربعین میبینیم هم به صورت یکپارچه از استقلال کشور خود حمایت کرده و حاضر نیستند تحت تاثیر فتنه‌های آمریکایی قرار بگیرند.
این کارشناس مسائل منطقه در پایان اظهار کرد: مبارزه با مفاسد در حکومت و رفع مسائل دولتی عراق از جمله  شعارهای  اصلی عادل عبدالمهدی در زمانی روی کار آمدنش  بود که از همان ابتدا تلاش کرد تا به این موضوعات ورود پیدا کند و به همین دلیل هم شاید بتوان گفت برخی از مخالفانی که در این اعتراضات حضور دارند، از این موضوع ناراحت هستند که چرا دست برخی عیادی فساد در حکومت قطع شده است؛ به نظر می‌رسد اگر نخست وزیر فعلی فرصت بیشتری داشته باشد بتواند در عراق دولت پاک تشکیل بدهد.