احمدي نژاد با بيان اينکه سوال از رئيس​جمهور حق طبيعي مجلس است و پاسخ به آن هم طبيعي است و اتفاق خاصي نيفتاده است، گفت: اين موضوع از مدت ها پيش در رسانه ها مطرح شده و خوشحالم که فرصتي براي پاسخگويي ما هم فراهم شد.

رئیس​جمهور با کنایه به اینکه مطهری به جای ۱۵ دقیقه، حدود ۱۶ دقیقه حرف زده است، افزود: او ۳۳ درصد بیش از زمانش حرف زد، با همین نسبت هم من یکساعت و ۲۰ دقیقه وقت دارم.

حسین سبحانی نیا عضو هیات رئیسه مجلس به او تذکر داد که مطهری ۱۵ دقیقه حرف زده است، رئیس جمهور هم گفت: ساعت ما و شما فرق دارد؟ مجلس است دیگر سه دقیقه وقت می گیرد ولی ۱۱ دقیقه حرف می​زند. من می خواستم قبل از انتخابات به مجلس بیایم اما گفتم ممکن است روی انتخابات اثر بگذارد و چون دیواری کوتاهتر از من نیست، به گردن من بیفتد.

او که می گفت مذاکراتی در این باره کرده است، افزود: تلاش کردیم که سوال انجام نشود اما هیات رئیسه نپذیرفت. برخی گفتن فردای چهارشنبه سوری و بعد از انتخابات شیرین و شب عید به مجلس نیام. اما برخی گفتند برو و محکم جواب بده.

پاسخ​های رئیس​جمهور از این قرار است:

عده ای از دوستان گفتند روز بعد از چهارشنبه سوری، مردم می خواهند شادی کنند!

احمدی نژاد در سخنانی اعلام کرد صندوق ذخیره ارزی خالی است.

گرانی های اخیر ربطی به هدفمندی یارانه ها ندارد.

احمدی نژاد خانه نشینی یازده روزه خود را منکر شد.

شب عید را می خواهیم با هم صفا کنیم!

حساب ذخیره ارزی موجودی​اش صفر است. چگونه به مترو وام بدهیم؟ از کجا بدهیم؟ از پول معلمان و عمران و آبادانی روستاها؟ باید می گفتید از کدام ردیف کم کنیم و به اینجا بیافزاییم؟ این قانون بر خلاف اصل ۷۵ قانون اساسی است.

هشت هزار میلیارد تومان بابت عوارض به مترو کلان شهرها و ۶ میلیارد دلار هم فاینانس داده​ایم. ۱۱هزار دستگاه اتوبوس با تخفیف به کلان شهرها داده​ایم. در مورد تهران هم ۴۶۰۰ میلیارد تومان پول نفت را برای کار عمرانی به شهرداری داده​ایم که ۱۰ برابر کمک کل دولت​های قبل است.

به جای این همه فشار به دولت بهتر نبود یک سری به شهرداری می زدید ببینید کجا این پول ها را خرج کرده اند؟

چرا فکر نمی کنید با این نرخ رشد اقتصادی نمی​شود این مقدار شغل ایجاد کرد؟ والله می شود بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل هم ایجاد کرد. شما کمک کنید بیش از این هم می شود.

همه شهادت می دهند که با پایان وضع اقتصاد کشور و تحریم و تهدید، قانون هدفمند کردن یارانه​ها را اجرا کردم. در قانونی که شما تصویب کردید، اسمی از رئیس​جمهور نیامده است. مجمع عمومی ای در این قانون آمده که رئیس جمهور عضوش نبوده است. چرا سوالش را از من می​پرسید؟

اکثر مردم به من می گویند کمی استراحت کن و به خودت برس. ۱۱ روز خانه نشینی هم از این حرف هاست! احمدی نژاد و خانه نشینی؟ این حرف و وصله​ها به من و دولتم نمی​چسبد. زندگی ام نشان می دهد که با عمل درست و ادبیات صحیح از ولایت دفاع کنم و نشان دهم که نظام ولایی نظام تلاش و عمل است.

گفتند چرا گفتم مجلس در راس امور نیست و هدفت چیست. من مخلص شما هستم. من با استدلال نظرم را گفتم. شما هم با استدلال جواب دهید. باید اینقدر از آزادی بیان در کار باشد که رئیس​جمهور حرفش را بزند.

سوال کردید که چرا وزارت ورزش دیر تشکیل شده است. آخر سال است و باید کمی با هم صفا کنیم! من مصوبه مجلس را برایتان می خوانم. شما نوشته اید از تاریخ تصویب این قانون یعنی ۱۰/۸۹، دو سازمان تربیت بدنی و جوانان با هم ادغام شود. ۳۰ دی به ما ابلاغ شده که ۱۸ روز قبلش آنها را ادغام کرده​اید و می گویید مقررات اصلاح می گردد. خب بگردد! مگر ما مخالفیم! نمی​شود بدون شرح وظایف وزیر تعیین کنیم و شما هی بگویید ای داد و ای بیداد که رئیس جمهور تخلف کرده است! شما گفته اید «ادغام می​شود»، نگفتید رئیس جمهور «ادغام کند»! گفته اید بودجه از محل صرفه جویی تامین شود. «صرفه جویی» ردیف است؟

اصلا خودتان می توانید این قانون را اجرا کنید؟ من این قانون را با همه اختیاراتم به شما می دهم دستتان را هم می بوسم، بفرمایید اجرا کنید! برای این کار پرونده سازی کردید و برخی دوستان ما هم هر روز باید بروند دادگاه!

شب عید است کمی شاد باشیم! یک نامه نوشتیم که این قانون قابل اجرا نیست. کار راه به وسال از رئیس​جمهور کشاندید! یک بار هم رئیس جمهور به شما بگوید بالای چشمتان ابرو!

نان زن و بچه مرا بدهید، همین حقوق مرا هم بگیرید! یک حقوق استاد دانشگاهی به قول یکی از سایت ها می گیرم. از کجا باید می آوردم خرج امور فرهنگی می کردم؟

چرا از من می پرسید بودجه فرهنگی کجا خرج شده؟ شما نمایندگان عضو شورای برنامه ریزی هستید. من که عضو نیستم! بروید از دیوان محاسبات بپرسید کجا خرج شده؟ من باید از شما بپرسم کجا خرج کردید!

از من پرسیده اند که چرا متکی را در سنگال عزل کردید. مگر من به او ماموریت سنگال دادم؟ وقتی عزل شده اند ماموریت چه معنایی دارد؟ من بر اساس اصل ۱۳۶ و نوسازی در وزارت خارجه ایشان را عزل کرده بودم.

رئیس جمهور کف خیابان و نوکر ملت است و گردنش از مو باریکتر است. اگر قرار است کاری بشود، دوکلمه به دیگران بگویید! نگران نباشید برایتان کمپوت هم می آوریم!!

من چند حرف روشن درباره عفاف و حجاب دارم. من می گویم این ملت متمدن​ترین ملت است. مبنای برخورد با مردم باید با مهربانی باشد. ما ازآبروی مردم دفاع کردیم و گفتیم گیر سه پیچ به دختران و پسران ندهیم. این ها بچه های خودمان هستند. همین جوان ها جنگ و انقلاب را اداره کردند.

آقا میشود هر وقت ۲۲ بهمن و انتخابات است، دوربین را روی همه مردم با همه تیپ ها برد؟ اما بعد از انتخابات به آنها داد. این تناقض نیست؟

بگذارید با شما شوخی کنم. کدام یک از ما تا کنون گناه نکرده ایم؟ البته گناه بد است و من با آن مخالفم. اما مگر ما گناه نمی کنیم؟ رئیس جمهور حق اظهار نظر راجع به امور کشور را ندارد؟ آیا باید به انها گفت چرا فلان حرف را زدی؟

چرا از ایران اسم می بری و موجب تعصبات قومی شده. من هم می گویم باباجان، همه می گویند که مشی و تمدن ایران یک چیز دیگری است و ملت ایران در ادامه راه پیامبر هستند. ایران یعنی اسلام شیعه علوی.

می​گویید حرف های من باعثتعصبات قومی شده. لابد جنگ هشت ساله هم تقصیر حرف های من بوده؟

اجرای طرح های بزرگ هسته​ای و فضایی کردن ایران، اجرای تمام شعارهای همه دولت​های قبل و کرامت به مردم و هزارن خدمت دیگر، اسمش انحراف است؟ اگر اینگونه است بیشتر مردم ایران و اکثر کسانی که اینجا نشسته اند هم تو همین خط اند!

از اول گفتم که مشی برخی را قبول ندارم و چیز مخفی ندارم. آمده ام که قطار مدیریت کشور را به خط اصلی برگردانم. رهبری هم بارها این را گفته است. اگر سکوت می​کنم علامت تایید اتهامات نیست. اگر برخی بگویند مکتب خراسان و اصفهان و یونان عیبی ندارد؟ من به حکم سوگندی که خوردم کار می کنم. به دلیل یک حرف نباید اینقدر جنجال کنید.

والله ما ایرانی هستیم و با صدای بلند می گویم که عظمت ملت ایران را دوست دارم و به آن افتخار می کنم. باید بگیم ایران، نمی توانم بگویم انگلیس! ایران را کنار بگذاریم کجا را بچسبیم! والله خدا هم ایران را دوست دارد! این که دعوای قومی نیست! خود شما هم ایران را دوست دارید، مگر ندارید؟

دولت من حتی ضعیف ترین قوانین را اجرا کرده و بیشترین همکاری را با دولت داشته است. نمایندگانی که به دولت آمده اند بیش از مجموع وزرا صحبت کرده​اند.

به من می گویید قانون گریز! اما این سوال به استناد اصل ۸۸ قانون اساسی انجام شده است. در این اصل آمده که درباره یکی از وظایف باید از من سوال می کردید. کدام یک از این سوالات راجع به وظایف من بوده؟ اکثرش راجع به اظهارات و اختیارات من است. آیین نامه خودتان را هم اجرا نکرده اید.

شب عید است، بگذارید کمی شوخی کنیم! می شود از مجلس هم انتقاد کرد؟ اجازه می دهید؟ آقا بگویم؟ می خواهم یک سوال بکنم از شما! مربوط هم هست! به نظر شما چه کسی قانون شمول قانون مدیریت کشوری را پس از تایید شورای نگهبان، اصلاح کرد و مجلس را از شمول آن خارج کرد؟ چطور قانون خوب است، اما برای غیر از مجلس و دیوان محاسبات؟

آیا با قانون عادی، می توان قانون اساسی را دور زد؟ چطور مصوبات دولت را یک طرفه لغو می کنید؟

عصبانی نشوید این یک شوخی است! می توان با فشردن یک شاسی لیسانس قبول شد؟ آیین نامه است ولی شما آن را اجرا نمی کند.

من مخلص رئیس هستم و مخلص تک تک شما هم هستم. در همین مجلس اعلام شد که ما یک میلیارد تخلف کردیم. ۵-۶ ماه در ایام تبلیغات انتخاباتی ما فحش خوردیم و چه و چه!! رئیس فخیمه دیوان محاسبات هم هی مصاحبه کرد که دولت الا و بالله تخلف کرده است.

رئیس جمهور کف خیابان و نوکر ملت است و گردنش از مو باریکتر است. اگر قرار است کاری بشود، دوکلمه به دیگران بگویید! نگران نباشید برایتان کمپوت هم می آوریم!! توهین به رئیس جمهور که نشان شجاعت نیست که می خواهید به جنگ من بیایید.

شب عید است بگذارید چیزی بگویم که مردم هم شاد شوند. چندین نهاد ناظر بر دولت هستند. خدا را شاکریم که حتی یک مورد تخلف مهم از دولت اثبات نشده است. اما بین خودتان و خدا شده است، یکسری به دستگاههای دیگر مثل شهرداری بزنید و ببینید که بودجه اش را چگونه خرج کرده اند.

شوخی میکنم اما دولت برای شکایت از شما باید به خود شما شکایت کند.

شهادت می دهم که مجلس از همه ظرفیت های قانونی و فراقانونی استفاده کرد تا کنترل و نظارت بر دولت داشته باشد و آنچه را که می خواهد در ارجای اعمال کند.

شوخی بس است. وقت کشور مهم است و ما مسئول خدمت به مردم هستیم. دسته بازی و باند بازی دیگر تمام شده و باید روی اصولمان بایستیم. تقوی و عدالت باید در همین کارهای روزمره باشد.

توصیه رهبری همیشه بر همدلی و همراهی بوده و هست.

برای اینکه خوراک شب عید مردم فراهم شوم، آمدم. سوالات امتحانی که برای من طرح کرده بودید، خیلی سخت نبود. به نظرم طراح سوال با شاسی لیسانس گرفته است! اگر با خودم مشورت می کردید سوالات بهتری می دادم! من به همه سوالات پاسخ داده​ام، حالا شما نمره بدهید. اگر یک ذره از ۲۰ کمتر بدهید، بی انصافی است!

و سخنان رئیس جمهور پایان یافت!