به گزارش افکارنیوز،

 حسین ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در نشست خبری صبح امروز ( دوشنبه 15 مهر) طی سخنانی اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار که تا حدود یک ساعت قبل داریم، بیش از 2 میلیون 325 هزار 908 نفر در سامانه سماح ثبت نام کردند و تا امروز یک میلیون و 150 هزار فقره گذرنامه صادرشده که نسبت به سال گذشته 97 درصد افزایش صدور گذرنامه داشتیم. همچنین حدود 400 هزار برگ تردد موقت برای کسانی که فرصت گرفتن گذرنامه نداشتند صادر شده است.

اخبار سیاسی- وی افزود: بیش از 3100 دستگاه کامیون حامل بار مواکب خارج شدند که طبق آمار حدود 6000 کامیون تا روزهای آینده خارج خواهد شد. دررحال حاضر هر 4 مرز مهران، چزابه، خسروی و شلمچه باز است.

ذوالفقاری گفت: طبق آمار از اول صفر 479 هزار نفر از مرزها خارج شدند که نسبت به سال گذشته 339 درصد افزایش خروج از کشور داشتیم. البته بیشتر ترددها از مرز مهران بوده و امیدواریم با همکاری زوار این مرز دچار ازدحام نشود.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی خاطرنشان کرد: در بحث حمل و نقل زوار امسال به دلیل لغو روادید برآورد این است که تعداد زوار افزایش پیدا خواهد کرد و طبعا به نسبت گذشته بر کیفیت خدمات تاثیر گذار خواهد بود. بر اساس آمار کشوری مجموع اتوبوس‌های بین شهری کشور 12 هزار اتوبوس است که پیش‌بینی شده 9000 دستگاه از این ناوگان به اربعین اختصاص پیدا کند و بیش از نیز امکان پذیر نیست.  همچنین 2500 دستگاه اتوبوس‌های شهرداری برای اربعین در نظر گرفته شده که 1250 از آنها برای کمک به حمل ونقل زوار در مرزهای عراق و مابقی برای حمل و نقل زوار در مرزهای داخل ایران خواهد بود.

وی افزود: امسال کاپیتاژ اتوبوس‌ها به عراق را کمتر کردیم تا اتوبوس‌های کشور از مدار خدمات رسانی داخلی خارج نشوند. با این حال 400 دستگاه اتوبوس حداکثر کاپیتاژی است که در نظر گرفته شده است. در جلسه‌های که با مسئولان عراقی داشتیم تصمیم بر این شد از دیروز تا پایان مهر ماه کاپیتاژ خودرو شخصی به عراق صورت نگیرد که این تصمیم در نهایت به نفع خود مردم است‌. چرا ‌که قیمت بالای بنزین و نبود زیرساخت‌های جاده‌ای عراق این اجازه را نمی‌دهد که زوار ایرانی با خودرو شخصی وارد عراق شوند.

ذوالفقاری با اشاره به آخرین وضعیت امنیت عراق گفت: ما در مورد امنیت 3 مرجعِ دولت عراق، ستاد اربعین در عراق با مسئولیت سفیر ایران در این کشور و ستاد کل نیروهای مسلح را داریم و این سه مرکز تاکنون هیچ اظهار نگرانی در ارتباط با امنیت زوار نداشتند. البته در یکی دو روز گذشته به دلیل کنترلهای امنیتی در ورودی برخی شهرها از جمله نجف  زوار ، کمی معطلی داشتند که با هماهنگی هایی که صورت گرفت این مشکل نیز حل و فصل شد.