به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، پس از آنکه روز موعود بررسی طرح سئوال از رئیس جمهور فرا رسید اظهارات احمدی نژاد در جلسه علنی روز چهارشنبه تا حدود زیادی فضای مجلس را به هم ریخت که این حضور با حواشی همراه بود.

* پس از سخنرانی علی مطهری به عنوان طراح اصلی سئوال از رئیس جمهور نوبت به احمدی نژاد رئیس که پشت تریبون قرار گیرد و از یک ساعت فرصتی که در اختیار دارد استفاده کند.

* هنگام حضور احمدی نژاد پشت تریبون وزیران و معاونان اجرایی که در ردیف های جلو در صحن علنی نشسته بودند به صورت یکدست به احترام احمدی نژاد از جا برخواستند تا او پشت تریبون قرار گرفت.

* همانطور که هنگام سخنرانی علی مطهری فضای مجلس همراه با سکوت بود در هنگام نطق احمدی نژاد نیز تقریبا سکوت حاکم بود تا آنجا که شوخی های رئیس جمهور آغاز شد. شوخی هایی که به ظاهر شوخی بود اما تلخی آن به قدری بود که نمایندگان حتی در حین سخنرانی رئیس جمهور نیز خواهان تذکر شدند از جمله آنان قنبری نماینده ایلام و کواکبیان نماینده سمنان بودند که خواستار بیان تذکر شدند اما نمایندگانی چون توکلی و سید حسین هاشمی نمایندگان تهران و میانه با صحبت با این نمایندگان مانع اصرار آنان بر بیان تذکر شدند.

* ادبیات بکارگرفته شده از سوی رئیس جمهور که البته بخش زیادی از آن تازگی نداشت همهمه ای بین خبرنگاران و تصویربرداران ایجاد کرد بطوریکه پس از هر جمله رئیس جمهور واکنش های خبرنگاران که همراه با تعجب بسیار بود دیده می شد.

* رئیس جمهور بارها در سخنرانی خود از عبارت " شب عید است و کمی شوخی کنیم تا شاد شویم " استفاده کرد و با هر بار بیان این عبارت انتقادی به مجلس وارد کرد که در نهایت این شوخی ها حدود ۴۵ دقیقه از وقت مجلس را برای بیان تذکرات نمایندگان گرفت. نمایندگان مدعی بودند اظهارات رئیس جمهور توهین به مجلس و همه نمایندگان بود.

* حتی زمانی که رئیس جمهور تعداد شوخی های خود را بیشمار دید گفت " این مقدار شوخی کردن کافیست " اما در پایان اظهاراتش مجددا به شوخی به نمایندگان گفت " انصاف داشته باشید حال که می خواهید به پاسخ های من نمره دهید خوب نمره دهید اگر از ۲۰ کمتر دهید بی معرفتی و نامردی است. " شاید آخرین شوخی رئیس جمهور با نمایندگان برای آنان تلخ تر از شوخی های قبلی آنان بود به خصوص آنکه این عبارت با لحن خاص رئیس جمهور و لبخندی بر لب بیان شد.

* رئیس جمهور که کمتر از حق قانونی یک ساعته خود برای صحبت کردن استفاده کرد بلافاصله پس از آخرین شوخی خود صحن مجلس را ترک کرد و وزرا و معاونان اجرایی نیز او را همراهی کردند.

* شهاب الدین صدر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تنها عضو هیات رئیسه بود که احمدی نژاد را بدرقه کرد.

* بلافاصله پس از خروج احمدی نژاد از صحن مجلس لاریجانی در پاسخ به بخشی از اظهارات رئیس جمهور درباره اصل ۱۳۸ قانون اساسی که اختیاراتی را به رئیس مجلس می دهد و مورد انتقاد رئیس جمهور بود اشاره کرد و گفت: در اصل ۱۳۸ چنین نیست که دور زدن قانون باشد. این حرف حرف دقیقی نیست این قانون در مجلس تصویب شده و در شورای نگهبان تایید شده. درباره اصل ۷۵ قانون اساسی(بار مالی برای دولت) ما با تفسیر رئیس جمهور مخالفیم. وقتی مجلس برای امری لازم دانست که اعتباری در نظر گرفته شود و شورای نگهبان یا مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را به تصویب رساندند دیگر قانون است و باید اجرا شود.

* رئیس جمهور در اظهاراتش درباره اصل ۱۳۸ چنین گفت که از قانون عادی برای دور زدن قانون اساسی استفاده شده است و اشاره اش به اصل ۱۳۸ قانون اساسی و اختیارات رئیس مجلس بود.

* پس از اظهارات لاریجانی و دفاعش از اصل ۱۳۸، تعداد زیادی از نمایندگان در تذکرات گوناگون نسبت به ادبیات به کار گرفته شده از سوی رئیس جمهور و نوع پاسخ دهی او به سئوالات انتقاد کردند. در این میان روح الله حسینیان عضو جبهه پایداری و از حامیان دولت که در هنگام حضور رئیس جمهور به استقبال وی رفت از جای خود برخواست و با فریاد از هیات رئیسه خواست تا جلوی ادامه تذکرات را بگیرد. چرا که معتقد بود تذکرات جایی ندارد. وی وقتی شاهد ادامه بیان تذکرات از سوی نمایندگان شد به همراه کوچک زاده، رسایی و زارعی دیگر نمایندگان حامی مجلس و اعضای جبهه پایداری در جایگاه هیات رئیسه حضور پیدا کردند تا با اعضای هیات رئیسه در این باره گفتگو کنند و مانع ادامه تذکرها شوند.

* لاریجانی که در پاسخ به همه تذکرات گفته شده صرفا به گفتن این جمله که " مجلس جای شوخی نیست و حرف رئیس جمهور در برخی موارد درست نبود " اکتفا کرد و به کرات از نمایندگان خواست از ادامه تذکرات خودداری کنند چرا که معتقد بود آئین نامه دست هیات رئیسه و نمایندگان را بسته و جایگاهی درباره قضاوت درباره اظهارات رئیس جمهور در نظر گرفته نشده است.

* تعداد زیادی از نمایندگان خطاب به لاریجانی خواستار بیان دفاعیات از جایگاه مجلس در برابر اظهارات رئیس جمهور شدند و حتی مصباحی مقدم که از امضا کنندگان سئوال از رئیس جمهور است از هیات رئیسه خواست تا پاسخ دقیقی به اظهارات رئیس جمهور در قالب صدور بیانیه تنظیم کنند.

* در همه مدتی که فضای مجلس آشفته شد شاید آرام ترین نماینده مجلس علی مطهری بود که تنها در صندلی خود نشسته بود و حتی صندلی های اطراف وی نیز خالی بود و در تمام این مدت که نمایندگان به انحاء مختلف تذکر دادند قصدی برای پاسخ دهی به اظهارات رئیس جمهور و یا شوخی های او نداشت. این در حالی بود که رئیس جمهور در جایی از سخنان خود گفت سئوالات سخت نبود گویا طراح سئوال هم با فشار دادن شاسی فوق لیسانس گرفته است!