به گزارش افکارنیوز،

بررسی سؤال محمود صادقی عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد پرونده بورسیه‌ها در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت.

اخبار سیاسی- غلامی در این خصوص، گفت: موضوع بورسیه‌ها سال 92 توسط دیوان محاسبات مورد بررسی قرار گرفت و وزارت علوم موظف به بررسی اسناد و مدارک بورسیه‌ها شد. این بررسی‌ها تا سال 96 انجام شد و در سال 96 و 97 مباحث مربوط به بورسیه‌ها و فارغ التحصیلان اجرایی شد.

وزیر علوم اظهار داشت: اعزام دانشجو به‌صورت بورس به خارج از کشور قبل از تصویب قانون اعزام بورسیه‌ها به‌صورت محدود و خاص بود اما پس از تصویب قانون اعزام در سال 98، قبولی در آزمون اعزام به‌عنوان مسیر اصلی کسب بورسیه خارج از کشور تعیین شد.

وی با بیان اینکه از سال 70 تا 83 هر سال آزمونی به این منظور برگزار می‌شد، یادآور شد: علاوه بر این اساتید هم می‌توانستند با شرایطی برای ادامه تحصیل معرفی شوند.

وزیر علوم گفت: در سال 85 شورای مرکزی بورس تصمیم به عدم برگزاری آزمون گرفت و برگزاری آزمون بورس متوقف شد تا انتخاب دانشجویان بورس از میان دانشجویان نخبه انجام شود. شرط معدل 14 و 16 نیز تعیین شد.

غلامی افزود: از سال 89 تا 92 معاونت فرهنگی وزارت علوم 736 نفر، یک تشکل دانشجویی 565 نفر و یک مسئول دانشگاه 151 نفر را برای بورس معرفی کرد. در ادامه روش تبدیل بورس خارج به داخل ایجاد شد.

وی تأکید کرد: از سال 89 تا 92 بخشنامه‌ای نیز برای ادامه تحصیل دانشجویان شاهد و ایثارگر صادر شد که از این طریق هم تعدادی از بورسیه‌ها استفاده کردند.

وزیر علوم یادآور شد: از ابتدای انقلاب تا امروز سه هزار و 500 نفر در مقطع کارشناسی، 10 هزار و 700 نفر در مقطع دکترا بورس خارج از کشور دریافت کردند و با شیوه تبدیل بورس خارج به داخل، سه هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 16 هزار و 400 نفر در مقطع دکترا تحصیل نمودند.

غلامی خاطرنشان کرد: به‌دلیل عدم رعایت قانون اعزام، نداشتن مصوبه وزیر وقت، عدم توجه به شرایط معدل و سن این پرونده‌ها مورد بازنگری قرار گرفت. این موارد تخلف را سازمان بازرسی کل کشور نیز اعلام کرده است.

وی در تشریح آمار بورسیه‌ها از سال 85 تا 92، گفت: 710 نفر بورس خارج از کشور، هزار و 874 نفر تبدیل بورس به خارج به داخل، 160 نفر بورس از طریق بخشنامه ایثارگران و 890 مربی دانشگاه بورسیه دریافت کرده‌اند که در مجموع سه هزار و 644 نفر بورسیه شدند.

وزیر علوم تصریح کرد: کمیته‌ای برای بررسی بورسیه‌ها در دوره‌های قبل و حل‌وفصل این موضوع تشکیل شد. براساس بررسی‌های این کمیته از سه هزار و 644 نفر بورسیه از سال 85 تا 92، 841 نفر فاقد یک شرط یا چند شرط برای دریافت بورسیه تشخیص داده شدند که از این میان 345 نفر ملزم شدند با هزینه‌های شخصی تحصیل کنند. 21 نفر به‌دلیل تصمیم واحد آموزش دانشگاه لغو تحصیل شدند و 17 نفر به‌خاطر عدم توان ادامه تحصیل، اخراج شدند.

وی افزود: تعداد زیادی از بورسیه‌ها مشکل خاصی نداشتند که برخورد یکی دو ساله با آنها صحیح نبوده است و بسیاری از آنها امروز در دانشگاه‌ها جذب شده‌اند. آماری از ارتباط افرادی که بورس دریافت کرده‌اند با افراد خاص نداریم.

در ادامه محمود صادقی نماینده تهران گفت: من پرسیده بودم چه‌تعداد از بورسیه‌ها از مقامات و منتسبان به مقامات بودند اما وزارت علوم از جسارت لازم برای پاسخگویی برخوردار نیست.

وی لیستی به نمایندگان نشان داد و گفت: این لیست 100نفره از کسانی است که آقا و آقازاده هستند که بورسیه دریافت کرده‌اند. وزارت علوم باید بیان کند با این افراد چگونه برخورد کرده است.