اخبار سیاسی- اروپایی ها در برجام در قبال تعهدات خود بارها و بارها بد عهدی کرده اند و تنها پس از این  توافق نامه به دنبال وقت کشی و گفتن امتیاز ها بوده اند. از سوی دیگر آمریکا نیز که از برجام خارج شده و در واقع ایران به تعهدات خود عمل کرده بود که حالا دیگر کاهش تعهدات را در دستور کار قرار دارد تا به طرفداران غرب ثابت شود که اروپایی ها ابزار دست آمریکا هستند و بدون اجازه آنها اقدامی نمی کنند و تنها لاف سیاسی می زنند.

به گزارش افکارنیوز،  سلیمی از نمایندگان مجلس  با اشاره به اینکه از ابتدای شکل گیری برنامه جامع اقدام مشترک مشخص بود که اروپا و آمریکا نمی توانند تعهداتشان را اجرایی کنند، گفت: بر این اساس در زمان مذاکرات هسته ای، نگارش متن و حتی اکنون که دوران پسابرجام است شاهد تقسیم وظایف بین آنها هستیم.

وی  اظهار کرد: در واقع اروپایی ها در زمان برگزاری مذاکرات برجامی نقش پلیس بد و خوب را ایفا کردند و اکنون هم با گذشت مدت زمان طولانی مجددا همان رویه را در پیش گرفته اند.

وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته کشورهای اروپایی ها حاضر در برجام نتوانستند کانال مالی مستقل اینستکس را ایجاد کنند که بیانگر وابستگی آنها به کاخ سفید است، ادامه داد: این مهم در حالیست که طبق متن برجام آنها باید تعهدات مختلفی را محقق می کردند که هیچکدام عملی نشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه اروپایی ها دائما تاکید بر حفظ برجام می کنند اما باید بدانند ماندگاری این توافقنامه منوط به حضور صرف ایران نیست، تصریح کرد: در واقع اروپایی ها فقط به ارائه وعده بسنده کرده و می خواهند با وقت کشی کشورمان را در برجام نگه دارند.

سلیمی اعتقاد دارد غربی باید بدانند برای برگزاری مذاکرات ابتدا باید تحریم را بردارند و سپس در فکر گرفتن عکس یادگاری باشند؛ موضوعی که در سفر رییس جمهور کشورمان به نیویورک رخ داد و مشاهده شد که اروپایی ها از هیچ تلاشی دریغ نکردند تا صرفا تصویری از هیات ایرانی و آمریکایی در یک قاب نقش ببندد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اگر قرار باشد گفت‌وگویی درمورد برجام صورت بگیرد صرفا در مورد تسهیل کردن اجرای تعهدات غربی ها خواهد بود نه تغییر در متن این توافقنامه، خاطرنشان کرد: به عبارتی هم اکنون ایران اسلامی از اروپایی ها طلبکار است و کشورهای حاضر در برجام نباید تصور کنند که می توانند با تهدید و فشار اهدافشان را محقق کنند.

احمد سالک کاشانی دیگر نماینده مجلس در خصوص ناامیدی اروپایی ها از ایالات متحده برای بازگشت به میز مذاکرات برجامی، گفت: نمی توان برای اروپایی ها اعتبار قائل شد زیرا آنها هم پیرو نظرات آمریکایی ها هستند و بدون اجازه مقامات کاخ سفید اقدامی برای حفظ برجام انجام نمی دهند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حفظ عزت و کرامت توسط مسئولان کشورمان موجب التماس غربی ها می شود، اظهار کرد: بر این اساس در سفر رییس جمهور به نیویورک شاهد التماس کردن اروپایی ها برای برگزاری مذاکره با ایالات متحده بودیم.

وی با اشاره به اینکه انگلیسی ها و فرانسوی ها تلاش زیادی کردند تا مسئولان کشورمان با مقامات کاخ سفید دیدار سطحی داشته باشند، ادامه داد: این مهم در حالیست که ملت ایران به دنیا نشان داد که باید با منطق و حفظ کرامت با آنها صحبت و گفتگو شود. رهبر انقلاب نیز تاکید کردند مذاکره با کشورهای دنیا ادامه خواهد داشت اما تسلیم تهدید و تحریم آنها نمی شویم.

وی  با بیان اینکه غربی ها باید بدانند با حمله نظامی، تهدید و ارعاب و تحریم اقتصادی نمی توانند یک حکومت را جابجا کنند یا کشوری را تسلیم کنند، تصریح کرد: باید یادآور شد انگلیس امروزه بدلیل طرح برگزیت دچار شدیدترین مشکلات داخلی است، فرانسوی ها نیز درگیر مشکلات اقتصادی و غیره هستند لذا اروپایی ها در شرایطی به سر نمی برند که بخواهند از موضع قدرت پا به میدان مذاکرات  بگذارند.

عضو فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این بین باید اذعان کرد امروزه کشورمان در شرایط اوج اقتدار است لذا باید بر اساس ظرفیت های داخلی گام برداریم و چشم انتظار اقدامات غربی ها نباشیم.

محمد کاظمی  دیگر نماینده مجلس نیز در توضیح وضعیت حقوقی خروج اروپا از برجام، گفت: علی‌رغم اظهارنظرهایی مطرح، اروپایی‌ها در تلاشند تا دولت آمریکا را به برجام بازگردانند، در سفر آقای روحانی به سازمان ملل نیز این موضوع مشهود بود. به نظر سران کشورهای اروپایی دنبال حفظ برجام و احیا مجدد آن هستند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بر اساس مقررات بین‌المللی و کنوانسیون‌ها، خروج اروپا از برجام قانونی نیست زیرا تعهد دو طرفه است. در تعهدات دو طرفه یکی از طرفین بدون لحاظ نظر مقابل و بدون آنکه طرف دیگر از تعهدات خود سر باز زند، نمی‌تواند از توافق  خارج شود.

وی افزود: در قراردادهای عادی نیز طرفین با توجه به شرایط و در صورت عدم اجرای مفاد منعقد در قرار داد، می‌توانند از توافق خارج شوند البته در همه این زمینه‌ها داور باید نظر نهایی دهد. در برجام نیز شورایی به عنوان داور پیش‌بینی شده تا اشکالات در اجرای قرارداد را داوری کند.

کاظمی تاکید کرد: خروج اروپا از برجام بدون بررسی موضوع توسط داوران قانونی نیست مگر آنکه دولتمردان اروپایی‌ هم مانند دولتمردان آمریکا خلاف قانون و به صورت یک طرفه عمل کنند.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در صورت خروج اروپا از برجام، جمهوری اسلامی ایران دیگر هیچ تعهدی برای رعایت مفاد برجام نخواهد داشت.