به گزارش افکارنیوز،

 مصطفی انتظاری کارشناس مسائل بین‌الملل درباره گام چهارم ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای، گفت: ایران تاکنون با توجه به گام‌های سه‌گانه‌ای که در موضوع کاهش تعهدات انجام داده، اروپایی ها را در وضعیتی قرار داده است که باید موضوع خود را در قبال آینده برجام مشخص کنند. 

اخبار سیاسی- کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به تهدیدات اروپایی ها در مورد خروج از برجام در صورت برداشته شدن گام چهارم از سوی ایران، تصریح کرد: در صورتی که اروپا پیش از برداشته شدن گام چهارم از برجام خارج شود، این موضوع عملا ناشی گری آنها را نشان می‌دهد و به معنی پیروزی ایران محسوب می‌شود. 

انتظاری با تاکید بر این موضوعی که ایران می‌تواند اعلام کند که این طرف غربی بود که زیر میز مذاکره زد و توافق هسته‌ای را خراب کرد،‌ اظهار داشت: ایران تکلیف خود را در قبال اروپایی ها دانسته و لازم نیست که بیش از این در حالت تعلیق بمانیم. دیگر برای کشورمان مشخص شده است که اروپا کاری برای انجام تعهدات خود صورت نخواهند داد. 

وی درباره گام چهارم ایران در کاهش تعهدات نیز گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری در مشخص شدن اولویت‌های مسئله هسته‌ای بسیار راهگشا است. اگر از نظر کارشناسان و متخصصان سازمان انرژی اتمی، به‌خصوص افرادی که در ادوار قبلی نیز صاحب پست بودند استفاده شود، گام چهارم متناسب با نیاز کشور و همچنین پاسخی مشخص به طرف مقابل برجام خواهد بود. 

کارشناس مسائل بین الملل اضافه کرد: افزایش درصد غنی‌ساز و رونمایی از نسل جدید سانتریفیوژها اقدام مناسبی به نقض تعهدات غربی‌ها برای گام چهارم است.

انتظاری درباره فرمایش رهبر انقلاب در بحث دستیابی به ظرفیت ۱۹۰ هزار سو،گفت: میزان ۱۹۰ هزار سو متناسب با نیاز کشور است و حتی در حال حاضر شاید این نیاز بیشتر هم شده باشد. مسئولان باید به‌طور مشخص نیاز کشور را به رسانه‌ها اعلام کرده و برای دستیابی به آن تلاش کنند.