به گزارش افکارنیوز،

 سیدمهدی ساداتی‌نژاد رایزن مطبوعاتی اسبق سفارت کشورمان در فرانسه درباره ابعاد بین‌المللی اربعین حسینی گفت: افرادی که در گردهمایی اربعین شرکت کرده‌اند به این نکته معترف هستند که در این گردهمایی عظیم از تمامی ملیت‌های مختلف از کانادا تا افغانستان، آذربایجان و اروپا شرکت دارند، که این موضوع سبب می‌شود این مراسم مرزی برای حضور افراد با ملیت خاص نداشته باشد.

اخبار سیاسی- ساداتی‌نژاد ادامه داد: عدم محدودیت در حضور برای راهپیمایی اربعین منحصر در ملیت نبوده و شیعه و سنی و حتی از اقوام و ادیان دیگر در آن حضور پیدا می‌کنند و این موضوع سبب شده است که این مراسم تبلور جهانی یابد.

وی با اشاره به بازتاب رسانه‌ای اربعین تصریح کرد: با وجود اینکه رسانه‌های مطرح جهانی تمایلی ندارند اربعین حسینی را پوشش دهند؛ ولی همین پوشش هرچند کم از این خیل میلیونی مردم که هیچ مراسمی را در هیچ کجای جهان نمی‌توان به‌مانند آن دانست، ‌سبب می‌شود اخبار اربعین در بعد بین‌الملل منتشر و به اطلاع عموم برسد.

مدیرعامل جمعیت ندای صلح افزود: اربعین فراهم‌کننده و زمینه‌ساز ظهور حضرت مهدی (عج) است و جامعه را به‌سوی تمدن نوین اسلامی رهنمون می‌سازد. از همین رو می‌توان گفت که اربعین ایجادکننده قدرت نرمی برای ایران، عالم تشیع و در سطح کلان آن اسلام است.

ساداتی‌نژاد بیان کرد: در دو هفته‌ای که مردم برای اربعین حضور پیدا می‌کنند، شما شاهد حضور آحاد مردم از هر سن و جنسی با محبت و وحدت اسلامی، ایثار و گذشت هستید. در کنار این موضوع می‌توان به سبقتی که موکب‌ها از کشورهای مختلف برای پذیرایی از زوار امام حسین(ع) از هم می‌گیرند اشاره داشت که نشانه یکدلی همگان برای راهی است که به عشق امام حسین(ع) تحت لوای شعار «حب الحسین یجمعنا» ختم می‌شود.

وی اضافه کرد: پیام اربعین وحدت، ایثار، گذشت و اخلاق است که حول امام حسینی شکل می‌گیرد که تجسم اخلاق، عدالت، گذشت و ایثار بود. همه در راهپیمایی اربعین به سوی کربلا می‌روند، ‌جایی که مرکز همه خوبی‌ها یعنی امام حسین(ع) است.

رایزن مطبوعاتی اسبق ایران در فرانسه خاطرنشان کرد: اربعین هرچند هنوز در تقویم سازمان ملل متحد ثبت نشده ولی باید گفت که این حرکت عظیم مردمی راه خود را در عرصه بین‌الملل یافته ودر نهایت در تقویم جهانی ثبت خواهد شد.

سیدمهدی ساداتی‌نژاد با تاکید بر اینکه اربعین سال جاری بسیار گسترده‌تر از سال‌های گذشته خواهد بود، گفت: پیاده‌روی اربعین برای امروز و دیروز نیست و در حال حاضر شاهدیم که موکب‌هایی با قدمت بیش از ۱۰۰ سال در حال خدمت‌رسانی به زوار هستند. همین موضوع نشان می‌دهد به‌رغم تمامی تلاش‌هایی که برای مقابله با آن صورت گرفته ولی این راه همیشه ادامه داشته و خواهد داشت.

وی در خاتمه با اشاره به آشوب‌های اخیر در عراق اظهار داشت: در طول تاریخ بسیاری تلاش کرده‌اند که مانع برگزاری پیاده‌روی اربعین شوند که می‌توان به اقدامات صدام در این حوزه اشاره کرد، که جملگی ناکام بوده‌اند. امروز نیز تلاش‌هایی صورت گرفته ولی باید گفت که اربعین همچون رودی است که مسیر خود را در جریان زندگی بشری یافته و هیچ چیزی توان متوقف کردن آن را ندارد.