به گزارش افکارنیوز،

محمد ساجدی کارشناس مسائل بین‌الملل، با اشاره به خبر استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، گفت: آنچه امروز منجر به استعفای نخست وزیر عراق شد از دو منظر قابل تحلیل و بررسی است.

اخبار سیاسی- او افزود: نخست اینکه برخی اعتقاد دارند میزان شدت تحولات داخلی عراق همانند اتفاقات لبنان که منجر به استعفای سعد حریری نخست وزیر این کشور شد و در پی آن آرامش بر کشور برقرار شد، با استعفای عبدالمهدی، عراق نیز روند آرامش را طی خواهد کرد و اگر بپذیریم که این امر مطابق با یک تاکتیک است، این موضوع از پیش بررسی شده بوده است.

ساجدی با اشاره به تحلیل دوم تحولات عراق، اظهار کرد: روی دیگر سکه این است که آیا آقای عبدالمهدی از پس این تحولات در کشورش بر نمی‌آمد؟ و با توجه به اینکه مرجعیت از خواست مردم حمایت کرد، آیا دولت بغداد از پذیرش این مسئله ناتوان بود؟ مجموعه قرائن نشان دهنده آن است که اتفاقات فعلی عراق، بی ربط به حوادث جاری منطقه نیست.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: معتقدم که برکناری یا استعفای آقای عبدالمهدی هدایت شده بوده و فرد جدید به سرعت در تحولات عراق ایفای نقش خواهد کرد، باید بپذیریم در ناآرامی لبنان و عراق، عربستان و کشور‌های مرتجع منطقه مانند امارات دست داشته اند.

ساجدی با اشاره به خواست گروه‌های داخلی عراق، تصریح کرد: وضعیت داخلی این کشور علیرغم آنکه رسانه‌های غربی می‌گویند، تقریبا رو به آرامش است؛ زیرا کنترل در اختیار حشدالشعبی بوده و این بحران در شهر‌هایی مانند بغداد، کربلا، کاظمین و سامرا رو به خاموشی است.

او ادامه داد: به نظر می‌رسد مقتدی صدر به عنوان یکی از نقش آفرین‌های عراق، در این برهه به دنبال یک سهم خواهی جدید بوده و اگر بپذیریم این امر مطابق با واقعیت است، باید بدانیم که احتمالا در پارلمان آینده عراق، مقتدی صدر سهم بیشتری را طلب خواهد کرد.

او در پایان اظهار کرد: بعید می‌دانم آنچه امروز در عراق اتفاق می‌افتد، منجر به یک رویارویی و یا درگیری‌های شدید باشد و این موج ناآرامی به سرعت در حال گذر است.

برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق در سخنانی خطاب به معترضان اعلام کرد عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور موافقت کرد که استعفایش را تقدیم کند.