«آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان و «نورندا مودی»، نخست‌وزیر هند بعد از دیدار با یکدیگر در دهلی‌نو در روز جمعه بر حمایت از توافق هسته‌ای برجام تأکید کردند. 

اخبار سیاسی- سران دو کشور همچنین در بیانیه‌ای مشترک که دفتر صدراعظم آلمان آن را ساعاتی قبل منتشر کرده، بر ضرورت حل و فصل سیاسی مسائل پیرامون این توافق هسته‌ای تأکید کرده‌اند. 

در این بیانیه آمده است: «مسائلی که از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ناشی می‌شود بایستی به صورت مسالمت‌آمیز و از طریق گفت‌وگوهای سیاسی حل و فصل شوند.»

در بیانیه دو کشور همچنین تأکید شده که ایران بایستی به مفاد این توافق پایبند باشد و «مسائل اضطراری پیرامون آن باید به صورت مسالمت‌آمیز از طریق گفت‌وگو و تدابیر اعتمادساز و همچنین از طریق تلاش برای کاستن از تنش‌های موجود حل و فصل شوند.»

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است. 

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام یک سال «صبر راهبردی» را در دستور کار قرار داد و به طرف‌های توافق هسته‌ای به ویژه کشورهای اروپایی که وعده جبران خروج آمریکا را می‌دادند مهلت داد به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای عمل کنند. 

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست. 

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در سه گام گام از تعهدات خود کاسته است. تهران شهریورماه اجرای سومین گام از کاهش تعهدات خود را اعلام کرد. 

اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده  بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه‌ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی از ۳.۶۷ درصد اجرا شد.

گام سوم ایران برای کاهش و توقف برخی تعهدات ذیل برجام بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه‌اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم بود.