به گزارش افکارنیوز،

 عبدالرضا فرجی‌راد با بیان این‌که نظام تصمیم گرفته اگر اروپایی‌ها به تعهدات‌شان عمل نکنند گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارد، گفت:‌ در این راستا مقدمات برخی از اقدامات در حال فراهم شدن است و توجه اروپایی‌ها به این مساله خیلی زیاد است که ایران گام چهارم را بر ندارد.

اخبار سیاسی- وی تصریح کرد:‌ این در حالی است که از آن طرف توجه اروپایی‌ها به این‌که اقدامی در راستای تعهدات‌شان انجام دهند کم است و هر چه زمان می‌گذرد این توجه کمتر می‌شود. هر چند که اروپایی‌ها و در رأس آن‌ها اتحادیه اروپا و خانم موگرینی صحبت‌هایی با برخی از کشورها از جمله روسیه و چین داشته‌اند.

این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه همچنین اظهار کرد:‌ لذا فکر می‌کنم مذاکرات چین هم بیش‌تر در راستای این است که ایران را قانع کنند تا گام چهارم را برندارد نه این‌که بخواهند همکاری داشته باشند و در راستای همکاری تا حدی مشکلات اقتصادی یا مالی ایران را حل کنند.

فرجی‌راد افزود: بنابراین با توجه به نزدیک شدن به زمان اجرای گام چهارم ما در این مرحله پیش می‌رویم و این کار اتفاق می‌افتد، ضمن این‌که هیچ علائمی نیست که اروپا اقدامی انجام دهد.

سفیر سابق ایران در نروژ  با تاکید بر این‌که تصور نمی‌کنم ایران از برجام خارج شود، گفت: ایران براساس بند 36 توافق‌نامه برجام قدم به قدم عقب نشینی می‌کند و در واقع آخرین کشوری است که در رابطه با برجام و عدم تعهد طرف‌های مقابل تعهداتش را کاهش می‌دهد، لذا اگر بخواهیم برجام را به صفر برسانیم هنوز بعد از گام چهارم امکان انجام  اقدامات دیگری وجود دارد که برجام را به صفر برسانیم.

وی ابراز کرد:‌ از آن‌جایی که با گام چهارم برجام به صفر نمی‌رسد طبیعتا لازم نیست ایران اعلام کند که از برجام عقب نشینی می‌کند، آن‌هایی که تعهدات‌شان را انجام ندادند ابتدا آمریکا و سپس اروپا هستند که هیچ‌گونه اقدام عملی را به وجود نیاوردند.

فرجی‌راد در پایان خاطرنشان کرد:‌ بهتر است ایران هیچ اقدامی در خروج از برجام انجام ندهد و در مقابل تعهداتش را به تدریج کاهش دهد.