به گزارش افکارنیوز،

 یحیی آل‌اسحاق با اشاره به نرخ تورم کنونی و امکان بهبود شاخص‌های اقتصادی و وضعیت معیشتی مردم تا پایان سال اظهار کرد: محاسبه دقیق نرخ تورم با شاخص‌هایی صورت می‌گیرد؛ در این راستا مجموعه‌ای از کالا‌ها و خدمات مورد محاسبه واقع می‌شوند. 

اخبار سیاسی- وی ادامه داد: اینکه وقتی تورم پایین می‌آید یعنی قیمت همه کالا‌ها پایین آمده باشد؛ این‌طور نیست. نکته دوم اینکه گزارش‌هایی که مرکز آمار می‌دهد مبتنی بر برآورد‌های نقطه به نقطه، سال به سال و نیز تورم کلی است.

وزیر پیشین بازرگانی با بیان اینکه قیمت‌های عمومی کاهش نسبی داشته‌اند، گفت: قیمت کالا‌های اساسی و ارزاق عمومی هنوز به آن سطح کاهش لازم نرسیده است.

آل‌اسحاق درباره کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه از ۳۴ و نیم درصد شهریورماه به ۲۳ و نیم درصد در مهرماه، تصریح کرد: کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه، تحت تاثیر رکود و همچنین تثبیت و تعادل نرخ ارز است. تقریبا منابع اقتصادی جهانی هم گزارش داده‌اند که وضعیت رشد اقتصادی و نرخ تورم مقداری تغییر کرده است اما یک تغییر کلی هنوز انجام نشده است.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی بابیان اینکه تا پایان سال روند بهتر می‌شود و کاهش تورم نقطه به نقطه ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: پیش‌بینی سازمان‌های جهانی نیز همین است و پیش‌بینی‌های مسئولان اقتصادی کشور نیز بر همین اساس استوار است؛ شاخص‌های عمده نرخ ارز همین را نشان می‌دهد و امیدواریم اینگونه هم باشد.