به گزارش افکارنیوز،

 عبدالرضا رحمانی‌فضلی امروز در نشست ستاد مرکزی اربعین، بیان کرد: سفیر ما در عراق در این ایام زحمات و اقدامات بسیاری داشت و ستاد اربعین در عراق نیز نقش اصلی را ایفا کرد.

اخبار سیاسی- وی افزود: دولت عراق در ایام اربعین هیچ چیز برای ما کم نگذاشت؛ شاید در عمل کمبود‌هایی دیده شد، اما هرآنچه در توافقنامه‌ها از عراق خواسته بودیم، انجام شد و آن‌ها تمام توافقات را انجام دادند.

وزیر کشور تصریح کرد: با توجه به اینکه سه میلیون و ۷۰۰ زائر در این ایام به عراق سفر کردند اما بیماری خاصی اپیدمی نشد. در این راستا بخش‌های بهداشت درمان، هلال احمر و اورژانس زحمات بسیاری کشیدند.

وی با اشاره به حضور معاون اول رئیس جمهور در روز اربعین در عراق عنوان کرد: بعد از ارائه گزارش‌مان در هیئت دولت، آن‌ها همراهی خوبی با ما داشتند و معاون اول رئیس جمهور کمک‌های زیادی به ستاد اربعین کرد؛ رئیس جمهور سفارش کردند هرآنچه در خصوص اربعین مدنظر مقام معظم رهبری است، انجام شود و رهبر معظم انقلاب توجه ویژه‌ای به ما داشتند و قبل از این جلسه‌ای را با موکب داران برگزار کردند و نکات مهمی را در این نشست فرمودند.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: همیشه در این ایام اربعین اولین نگرانی ما تامین امنیت است و اگر امنیت باشد، شاهد انجام چنین صحنه‌های باشکوهی خواهیم بود. همه در حوزه امنیت نقش آفرین بودند از نیروی انتظامی و مسلح زحمت کشیدند و در داخل عراق نیز قاسم سلیمانی، حشدالشعبی و دولت عراق اقدامات خوبی برای تامین امنیت داشتند.

وزیر کشور عنوان کرد: ماهیچ نقشی در تامین امنیت در عراق نداشتیم، عراقی‌ها از ما تقاضای کمک برای تامین امنیت داشتند و ما گفتیم که امنیت عراق را در اوج می‌بینیم.

وی با اشاره به برگزاری اربعین در سال‌های آتی خاطرنشان کرد: با شروع موج گرما باید اقدامات مناسبی را برای برگزاری اربعین صورت دهیم ما ۱۵-۱۶سال با گرما مواجه خواهیم بود باید با اقتضائات هوای گرم کارهایمان راانجام دهیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه برای برگزاری مراسم اربعین سال‌های آتی از داخل مرز از نظر مسائل زیربنایی مشکلی نخواهیم داشت، گفت: از نجف تا کربلا اقدامات خاصی را بایدانجام دهیم. پیشنهاد می‌کنم مسیر ۸۰کیلومتری از نجف تا کربلا را بین ۱۰الی ۱۵استان تقسیم کنیم و هر استان را در منطقه مشخصی مستقر کنیم تا چنانچه نیاز به ایجاد سایه‌بان و مه‌پاش باشد، توسط استان‌های معین انجام شود چراکه اگر این اقدامات بامدیریت متمرکز باشد هر استان می‌تواند اقدامات لازم خود را صورت دهد.