به گزارش افکارنیوز،

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در دیدار چانگ هوا سفیر کشور چین در ایران با اشاره به روابط خوب ایران و چین گفت: نگاه ایران به همکاری و ارتباط با کشور چین بسیار مثبت و فزاینده است.

اخبار سیاسی- وزیر کشور با اشاره به اینکه موضع گیری‌های کشور چین در مجامع بین المللی در همکاری با ایران، در داوری و نظر مردم ایران بسیار مهم بوده است، افزود: افکار عمومی ایران، چین را شریک و همکار خوب خود می‌دانند.

او همچنین با بیان اینکه رابطه ایران و چین را مستقل از سایر کشور‌ها می‌دانیم، عنوان کرد: رابطه با کشور چین برای ما اصالت دارد و مطمئن هستیم که کشور بزرگ، مستقل و قدرتمند چین نیز در روابط با ایران تحت تاثیر سایر کشور‌ها و یا فشار‌های خارجی قرار نمی‌گیرد.

وزیر کشور همچنین به روابط خوب دو کشور در زمینه‌های مختلف ازجمله تجاری، اقتصادی، عمرانی و... اشاره کرد و افزود: با این حال ظرفیت دو کشور بیش از این‌ها است و امیدواریم متناسب با ظرفیت‌های دو کشور همکاری‌ها ارتقا یابد.

رحمانی فضلی در ادامه به تفاهم نامه‌های همکاری امنیتی و انتظامی دو کشور اشاره و بر تلاش بیشتر بر اجرایی و عملیاتی شدن بیش از پیش آن‌ها تاکید کرد.

وزیر کشور همچنین بر آمادگی ایران در همکاری بیشتر در زمینه‌های مبارزه با جرایم سازمان یافته، تروریسم و قاچاق مواد مخدر و همچنین همکاری میان نیرو‌های انتظامی و پلیس کشور‌ها تاکید کرد و با بیان اینکه ایران تجارب خوبی در زمینه مبارزه با تروریسم دارد، افزود: ایران هم قربانی تروریسم بوده و هم مبارزات طولانی مدتی با تروریسم داشته که می‌تواند تجارب خود را در اختیار کشور چین قرار دهد.

او همچنین اضافه کرد: ایران و چین همکاری بسیار خوبی در زمینه مدیریت حوادث غیرمترقبه و طبیعی نیز داشتند.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود دخالت‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی و پول‌های برخی از کشور‌های منطقه در کنار فقر و جهل مردم را از عوامل اصلی تروریسم در منطقه برشمرد و تاکید کرد: تا زمانی که صلح و توسعه در کشور‌های منطقه محقق نشود، تروریسم ریشه کن نخواهد شد.

او ادامه داد: ایران امنیت بسیار بالایی دارد و هیچ نگرانی در خصوص امنیت داخلی نداریم. از تمامی افرادی که وارد کشور ایران می‌شوند همانند مردم ایران حفاظت می‌شود و در امنیت کامل خواهند بود.

رحمانی فضلی همچنین از ایده همکاری استان‌های دو کشور استقبال کرد و گفت: ۳۱ استان ایران با ۳۱ استان کشور چین می‌توانند همکاری و ارتباط خوبی داشته باشند.

چانگ هوا سفیر کشور چین در ایران نیز در این دیدار ضمن اشاره به روابط صمیمانه دو کشور ایران و چین بر گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های امنیتی و انتظامی و پلیسی تاکید و ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور به سطح راهبردی ارتقا یابد.

او همچنین بر تقویت زمینه تبادل اطلاعات و تجارب در حوزه‌های مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر تاکید کرد.

سفیر چین در ایران با بیان اینکه دیدگاه این کشور در خصوص برجام همواره مشخص و ثابت بوده است، تاکید کرد: چین همواره با تحریم‌های یکجانبه، ظالمانه و غیرقانونی علیه ایران مخالفت کرده است.

چانگ هوا همچنین لغو روادید ایران برای گردشگران چینی را گامی موثر در افزایش میزان حضور گردشگران این کشور در ایران برشمرد و ابراز امیدواری کرد این روند افزایشی ادامه پیدا کند.